Trumpi meeskond alles töötab välja oma strateegiat ja seetõttu ei maksaks ühtegi juttu veel võtta lõplikuna, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõja majandusblogi 42. sissekandes.
- “Ükskõik, mida me praegu ei ennusta, võime eksida,” kirjutab vaatleja Raivo Vare. Me ei tea, millised teod saavad olema president Trumpi sõnade taga. Foto: AP/Scanpix
Hirmuäratava kiirusega läheneb Ukrainas Venemaa vallandatud agressioonisõja alguse kolmas aastapäev. Ukraina on seni kangelaslikult vastu pannud, kuid olukord rinnetel ei näita olulisi paranemise märke. Kogu maailm hoiab hinge kinni ja mõistatab, mida ja kuidas hakkab tegema ametisse astuv president Donald Trump.
Tema lahkuv eelkäija Joe Biden on lõpuks ärganud. Viimasel hetkel pakutava sõjalise abi ja äsja karmistatud sanktsioonide abil, millele on lisa kaalumas ka Euroopa, püütakse nõrgestada Kremli sõjamasina toitekanaleid ja luua Trumpile vähemalt tugevamaid positsioone, enne kui saabuvad tema lubatud läbirääkimised Vene liidri Vladimir Putiniga.
Trumpi soolo
Trump lubas teadupärast enne valimisi suure suuga, kuid detaile pakkumata, et lõpetab sõja Ukrainas ühe päevaga. Nüüd, asjasse süvenedes ja arvestades reaalset olukorda, on ta oma sõnu sööma asunud ja andnud teada, et püüab seda teha sajakonna päevaga.
Argumentideks on seejuures inimkaotuste kohene lõpetamine ja see, et iseenesest temaga heades suhetes (sic!) olev Putin ei ole oma algatatud sõja eesmärke saavutanud. Oma eriesindajaks Ukraina ja Venemaa küsimustes on ta määranud erukindral Keith Kelloggi, kes, nagu ka tema valitud mõjukas rahvusliku julgeoleku nõunik kongresmen Mike Waltz, ei vaja oma ametipostile kinnitamist ka kongressis, mis võimaldab neil juba praegu esineda oma tulevase ameti kontekstis usutavamana.
Sellegipoolest on nende antavad signaalid veel sama vastuolulised, nagu nende presidendist patroonil, ja mingeid põhjapanevaid järeldusi veel teha ei tasu. Trumpi meeskond alles töötab välja oma strateegiat ja seetõttu ei maksaks ühtegi juttu veel võtta lõplikuna, vaid pigem erinevate arutatavate variantide kajastusena.
Seda enam, et Trumpi ootamatud jõulised passaažid NATO, tariifisõja ning eriti Kanada, Panama ja Gröönimaa osas on veelgi kasvatanud segadust maailmas nii liitlaste kui ka oponentide ridades. See ilmselt ongi Trumpi taotlus – külvata segadust ja ebakindlust, mida asuda siis agressiivselt lahti harutama ja lahendama.
Kõik
Raivo Vare Ukraina blogi sissekanded on leitavad
siin. Blogi jälgimiseks lisa artikli lõpust märksõna "Raivo Vare majandusblogi" enda Minu Äripäeva valikusse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pärast Ukraina gaasitransiidi lõppemist on aeg peatada ka Vene LNG-laevad, pakuvad 10 Euroopa Liidu liikmesriiki. Sellele ideele on Euroopas oodata tugevat vastuseisu.
Aktiivse sõjategevuse lõppemine Ukrainas annaks Venemaale võimaluse vägesid ümber paigutada, see tooks aga pea kindlasti kaasa ohutunde järsu kasvu Venemaa naaberriikides. Lubadus maksukoormust langetada jääb seetõttu tõenäoliselt järjekordseks valimiste-eelseks blufiks, kirjutab riigikogu liige Raimond Kaljulaid (Sotsiaaldemokraatlik Erakond).
2025 võib tuua poliitilise kokkuleppe
Lääne retoorikas ja kuluaarides valitseb arusaam, et see sõda tuleks kiiremas korras kuidagi lõpetada, aga küsimus on mõistagi rahu hinnas, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõja majandusblogi 41. sissekandes.
Venemaa eelarvestrateegias kajastub sõda 2027. aastani
Sõdu võidetakse tahte ja tagalaga. Ukrainal on palju tahet, aga vajalikust kaugelt vähem inimesi ja relvi, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 40. sissekandes.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.