Mul on palju tuttavaid firmaomanikke. Nende hulgast pakuvad käesoleval juhul huvi kaks, kes tegutsevad ühes ja samas metallide töötlemise valdkonnas, kirjutab akadeemik ja IT ekspert Enn Tõugu.
Üks omanikest ostis suure maasturi kohe, kui asutas firma. See firma on küll alles, kuid hingitseb vaevaliselt. Teine investeeris oma võimalusi arvestades tehnoloogiasse ning mõne aja pärast vahetas ühe odava auto teise natukese uuema vastu. Firma on hästi arenenud ja annab tööd kasvavale arvule tegijatele.
See võib olla juhus, aga ilmestab siiski tõsiasja, et omaniku suur maastur ei näita kuidagi firma edukust. Maksuamet on ju toonud välja juhuseid, kus firma ongi asutatud ainult auto käibemaksu tagasi saamiseks.
Arvestades tänapäevaseid IT võimalusi ja hästi toimivat e-maksuametit oleks üsna lihtne korraldada ettevõtluses kasutatavate sõiduautode käibemaksu tagastamine järgmiselt. Autot oma firmale ostes või liisides saadakse tagasi käibemaks, nagu see praegugi on. Ainult siin oleks väike konks: kohe tagastatakse ainult küllalt odava auto käibemaks (näiteks kuni 2000 eurot). Kui on ostetud kallis auto, siis ülejäänud käibemaksu osa saab maha arvata tulumaksust. Kuid seda alles kahe aasta pärast, mis näitab, et firma ikka on tegelikult tegutsemisvõimeline ja tulus.
Nõnda oleks kirik keset küla - käibemaksu saab lõpptulemusena tagasi nii nagu praegu, kuid firma majandamise risk on ikkagi firma omanikul, mitte riigil.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
President Toomas Hendrik Ilves kuulutas täna välja mullu detsembris vetostatud ja riigikogus 7. mail muudetud kujul vastu võetud käibemaksuseaduse muutmise seaduse.
Rahandusministeerium täiendas lähtuvalt presidendilt ja huvigruppidelt kogutud tagasisidest käibemaksuseaduse eelnõu seletuskirja analüüsiga, mis selgitab käibedeklaratsiooni lisa olulisust käibemaksupettuste vähendamisel.
Peaminister Andrus Ansip tunnistas ETV-le antud aastalõpu intervjuus, et autode käibemaksu temaatikat on käsitletud kiirustades ja need otsused vajaks paremaks muutmist.
Viimastel nädalatel kirgi kütnud käibemaksuseaduse muudatuste plaani kohta on avalikus inforuumis levinud hulgaliselt valeinfot ja demagoogiat, kirjutab Excellent Business Solutions Eesti ASi juhatuse liige Tõnu Schilf.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.