Tallinna börsil noteeritud ettevõtetest kõige kehvema tootlikkusega Arcos on 4. juulil oodata järjekordset seebiooperi mõõtu etendust, mille eesmärgiks on seatud Toomas Tooli, Arvo Nõgese ja Stephan Balkini peletamine Arco nõukogust.
18,9protsendise osalusega Toolist lahtisaamise siht on muidugi asja kõige intrigeerivam osa. Pehmelt öeldes isepäise tegutsemisviisiga Toolist, kelle osalus on muide Baltplasti kaudu naise nimel, vabanemine eeldatavasti kergelt ei käi: väikeinvestorite huvidest ka teistes ettevõtetes vähe hoolinud Tool pole mees, kes nõukogu liikmenagi siidkinnastes toimetaks. Esimesena Eestis turumanipulatsioonis süüdi mõistetud Tool pole ilmsesti pettunud mitte ainult Eesti riigis, mille kohus arvas heaks tema karistamisel arvesse võtta ka kohtualuse rahalist seisundit, vaid ka Arco Varas ja selle juhtkonnas. Viimati Arco Vara üldkoosolekul hääletusele pandud 3,5 miljoni uue aktsia emiteerimine 23 miljoni euro väärtuses jäi heakskiiduta selle pärast, et suuraktsionärid Nõges ja Tooliga seotud Baltplast olid selle vastu.
Ka 9,9protsendise osalusega Arvo Nõges pole just papist poiss. Kui Tooliga pole Arco Vara juhataja Tarmo Sild otseselt karvupidi kokku minna julgenud, siis Nõges on koosolekul õiendadagi saanud, aga Nõges pole omalt poolt kah võlgu jäänud. Ta on teinud finantsinspektsioonile avalduse alustada tema ja/või Gamma Holdingu suhtes menetlust selgitamast, kas Silla süüdistused siseinfo kasutamise ja/või mõjuvõimuga kauplemise kohta vastavad tõele.
Tooli „kartulimüügid“, millega seotud telefonivestluste üleskirjutusi
Äripäevast on lugeda saanud, on tänaseks aegumatu klassika. „Selle juhtkonnaga ei ole seal mitte midagi teha, raisk. See on ainult allamäge, raisk, nii nagu börsigraafik on, nii ta jätkub, raisk, kui ainult ei muutu turul mingi sentiment, kurat, et kõigile tundub, et see on jube odav, raisk, et lihtsalt peab ostma, ükskõik, mis nad teevad, raisk.“ Tooli suhe Arco Vara tänase juhi Tarmo Sillaga on avalikkusele tundmata maa, ent Silla minevik seevastu teada.
Kui Sild Arco Vara juhatajaks sai, kaotas hea enesevalitsusega silma paistnud finantsinspektsiooni juhatuse liige, tänane inspektsiooni juht Kilvar Kessler kannatuse ja viitas ekspressiivselt Tarmo Silla kuritegelikule minevikule. Tõepoolest, 2010 riigikohtus koos eksminister Villu Reiljaniga ja ärimees Aivo Pärnaga Rävala kinnistu süüasjas süüdi jäänud Sild advokaadina enam töötada ei saa. Börsifirma juhina, näe, siiski saab. „See on üsna räige usaldusevastane kuritegu,“ lajatas
Kessler. „Minu jaoks on küsimus selles, kas börsiettevõtte juhina töötav paar aastat tagasi usaldusevastase kuriteo sooritanud isik, kas see mitte pole
too much too soon.“
Arco Vara nõukogu liikmetest Hillar-Peeter Luitsalust ja Richard Tomingast, kes Toomas Tooli arusaamist mööda teadsid turul palju lolli raha olevat, mis tulebki ära võtta, on tänaseks Arco nõukogus alles veel vaid Luitsalu. Tema on ka üks neid, kellele aktsionärid on teinud ettepaneku uues nõukogus jätkata. Tomingas müüs aga eelmisel aastal Arco osaluse maha ja siirdus turvalisematele jahimaadele.
Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler
Seotud lood
Viimastel päevadel on Arco Vara juhataja Tarmo Silla suust kõlanud turumanipulatsiooni süüdistused, mille objektiks olen mina, kirjutab Arco Vara nõukogu liige Arvo Nõges.
Arco Vara aktsionäride koosolekul jäi uute aktsiate emiteerimine heakskiiduta – suuraktsionäride Toomas Tooli ja Arvo Nõgesega seotud ettevõtted hääletasid selle vastu.
Arco Vara teatas börsile erakorralise koosoleku kokkukutsumisest, kus soovitakse suurendada aktsiakapitali ligi 2,5 miljoni euro võrra ja vahetada välja nõukogu liikmed Arvo Nõges, Toomas Tool ja Stephan Balkin.
Toomas Tooliga seotud ettevõtet Baltplast esindav vandeadvokaat Aivar Pilv tõdeb, et aktsionärid on püüdnud börsifirmat Arco Vara juhtida nagu oma isiklikku ettevõtet.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.