Erainvestoritest vennad Arvo ja Aare Nõges on börsifirma Skano aktsiatega tehtud tehingute tõttu kohtu all, riigiprokuratuur süüdistab neid grupi poolt toimepandud turumanipulatsioonis.
- Investor Arvo Nõges alustab esmaspäeval koos venna Aarega kohtuvaidlust. Neid süüdistatakse Skano aktsiatega manipuleerimises. Foto: Raul Mee
Süüdimõistmisel ootab Nõgeseid rahaline karistus või kuni kolmeaastase vangistus.
Arvo Nõges on tuntud erainvestor, ta on kolm korda võitnud Äripäeva koostatud investorite TOPi. Tema ettevõttele kuuluvate Tallinna börsifirmade aktsiate väärtus ulatub kokku üle 1,2 miljoni euro. Nõgese ettevõttel Gamma Holding Investment OÜ on Arco Vara, Tallinki ja Skano (endine Viisnurk) aktsiaid. Nõgese firma on praegu Arco Vara suuruselt kolmas aktsionär ning Skanos on ta suuruselt kuues.
- Prokuratuur süüdistab Arvo ja Aare Nõgest turumanipulatsioonis. Ajendiks mullu märtsis Skano aktsiatega tehtud tehingud. Foto: Estel Eli
Skano aktsiad põhjustasid uurimise
Just Skano aktsiatega toimunud tehingute kohta mullu märtsis algatas riigiprokuratuur uurimise ning kriminaalasi on praeguseks jõudnud Harju maakohtusse ning esmaspäeval toimub eelistung.
Arvo Nõgese vanemal vennal Aare Nõgesel on 1997. aastast võlakirjadesse ja väärtpaberitesse investeerimisega tegelev OÜ VIP Invest. Ettevõttel oli väärtpaberite tagatisel võetud pangast laen.
Kuna pank oli ettevõttele juba mitu likvideerimishoiatust andnud, siis süüdistuse järgi otsustasid vennad VIP Investi tagatiste realiseerimise ning väärtpaberite positsioonide likvideerimise vältimiseks ajada Skano aktsia sulgemishinna kunstlikult kõrgeks.
VIP Investi 2013. aasta majandusaruande järgi oli ettevõtte portfelli turuväärtus aasta lõpu seisuga 98 820 eurot ning laenukohustusi oli kokku 53 288 euro eest.
Ost-müük turuhinnast kallimalt
"Süüdistuse kohaselt seisnes meeste koostöö selles, et üks meestest pani vahetult enne börsi sulgemist aktsiad turuhinnast kõrgema hinnaga müüki ja teine ostis need selle kõrgema hinnaga ka kohe ära, mille tulemusena aktsia sulgemishind tõusis. Ilma koostööta ei oleks olnud võimalik turuhinda mõjutada, sest pelgalt turuhinnast kõrgema hinnaga aktsiate müüki panemine ei oleks hinda mõjutanud, kui keegi neid selle hinnaga ära ei oleks ostnud. Sellise koostöö tulemusena õnnestuski vältida ettevõtte tagatiste realiseerimist ning väärtpaberite positsioonide likvideerimist panga poolt,” selgitas uurimist juhtinud riigiprokurör Piret Paukštys.
- Riigiprokurör Piret Paukštyse hinnangul mõjutasid vennad Nõgesed tehingutega Skano aktsia hinda. Foto: Andras Kralla
“Päris põnevaks kujuneb see kohtuprotsess”
Arvo Nõges ütles aga, et erinevalt prokuratuurist on neil sellest asjast hoopis teine nägemus ning kindlasti ei olnud nendes tehingutes mitte midagi sellist, mis peaks prokuratuuri või finantsinspektsiooni huvitama.
“Minu jaoks on see täielik nonsenss, aga kahjuks ma pean sellega tegelema. Ütlesin ka uurijatele, et mingit turumanipulatsiooni toimunud ei ole, aga neil on järelikult oma töö teha,” imestas ta.
Nõges märkis ka, et tehingud Skano aktsiatega olid isegi Eesti mõistes väga väikesed. “Seal käivet üldse ei ole ja tekibki küsimus, et ka ilma käibeta on võimalik aktsiatega manipuleerida. Ma arvan, et päris põnevaks kujuneb see kohtuprotsess,” lisas Nõges.
Riigiprokurör Paukštyse sõnul on võimalike turumanipulatsiooni juhtumite uurimine oluline, et tagada väärtpaberituru aus toimimine ja investorite võrdne kohtlemine.
Aare ja Arvo Nõgest ning OÜd VIP Invest süüdistatakse grupi poolt toimepandud turumanipulatsioonis ehk karistusseadustiku § 398-1 lg 2 p 2 ja § 398-1 lg 4 järgi kvalifitseeritavate kuritegude toimepanemises. Süüdimõistmise korral võib kohus sellise kuriteo eest füüsilisi isikuid karistada rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega ning juriidilist isikut rahalise karistusega.
Toomas Tool jäi turumanipulatsioonis süüdiNõgeseid puudutav kohtuasi on teine suurem kriminaaluurimine, mis puudutab Tallinna börsifirmade aktsiatega manipuleerimist. 2013. aasta kevadel mõistis riigikohus ärimees Toomas Tooli ja SEB Panga endise maakleri Karoly Kirberi süüdi turumanipulatsioonis.
Süüdistuse järgi andis Tool oma abikaasa Mari Tooli volitatud esindajana 2008. aasta 14.–21. juulini SEB Panga maaklerile Kirberile telefoni teel tehingukorraldused müüa abikaasaga seotud SEB esindajakontol olevaid aktsiaid suurtes kogustes ajas järjest madalama hinnaga. Sellise tegevuse eesmärk oli viia Arco Vara aktsia turuhind allapoole 0,56 euro taset, mis andis Toolile võimaluse mõjutada teisi Arco Vara suuraktsionäre otsuste tegemisel.
Nii müüdi ligikaudu 500 000 aktsiat, mille tagajärjeks oli kunstliku hinnapiiri tekkimine ning negatiivne surve aktsia hinnale.
Sellise kavatsetud mõjutamise tulemusel viidi börsil kauplejad eksitusse Arco Vara aktsia tegeliku turuväärtuse suhtes ning aktsia hind langes 2008. aasta 22. juuli börsipäeva lõpul 0,55 euroni.
Tooli antud tehingukorralduste alusel müüs Kirber 2008. aasta 14. juulil börsil Mari Tooli SEB Panga esindajakontol olevad 3727 Arco Vara aktsiat keskmise hinnaga 0,6107 eurot, 15. juulil 3727 aktsiat keskmise hinnaga 0,62 eurot, 16. juulil 24 000 aktsiat keskmise hinnaga 0,59 eurot, 17. juulil 1000 aktsiat keskmise hinnaga 0,6 eurot, 18. juulil 175 000 aktsiat keskmise hinnaga 0,58 eurot ning 21. juulil 36 500 aktsiat keskmise hinnaga 0,57 eurot.
Tooli rahaliseks karistuseks oli pool miljonit eurot.
Seotud lood
Riigikohus ei võtnud vendade Nõgeste apellatsioonkaebust menetlusse ning jõusse jäi otsus – turumanipulatsioonis kriminaalkorras süüdi.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.