Arengufondi majandusekspert Kristjan Lepik hoiatas, et väärtpaberite hindadesse on loodud virtuaalne reaalsus, mis ühel hetkel võib päädida turgude kokkuvarisemisega.
- Kristjan Lepik Foto: Andres Haabu
„Ei olegi olnud ilmselt finantsturgude ajaloos aega, mil riiklik sekkumine finantsturgudele oleks nii suur,“ nentis ta. „Näiteks
Jaapanis omab sealne keskpank juba pea kolmandikku riigivõlakirjadest, olles sealse turu täielikult oma sekkumisega moonutanud.“
Lepik märkis, et turgude moonutamine on midagi sellist, mida ei märgata eriti heal ajal, kui turud on kõrgel. „Kõik paistab ju kenasti,“ selgitas ta. „Aga pean tõenäoliseks, et lähema paari aasta jooksul saadakse aru sellise riikliku turgudele sekkumise varjuküljest ning selle õppetunni vorm on ilmselt väga ulatuslik finantsturgude kriis.“
Ta toonitas, et see, kas S&P 500 indeks on aasta pärast 2500 või 1500 punktil, ei ole praegu paraku mitte nii palju majanduse tervises kinni, vaid selles, kuidas käituvad riigid ja eelkõige keskpangad. „Ja mulle tundub, et keskpankade laskemoona kasutamine muutub üha raskemaks,“ resümeeris ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Finantsekspert Kristjan Lepik loetles Tarkinvestor.ee foorumipostituses üles mõned põhjused, miks turud praegu kukuvad.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.