Tugevalt lüüa saanud naftatööstus võib tulevikus näha tõusu, juhul kui praegu kärbitakse hoolega kulusid, arvas Goldman Sachsi Euroopa analüütik Michele Della Vigna.
- Naftapuurimine USAs. Foto: EPA
„Olukord muutub,“ rääkis ta uudisteagentuurile CNBC. Della Vigna sõnul muutuvad ka lisaks investorite väljavaadetele ka fundamentaalnäitajad.
„Nafta hinna puhul ootame endiselt kuut kuni üheksat rasket kuud, kuna turg seedib ületootmist. Kuid pikaajaliselt hakkame nägema mehhanismide paika loksumist,“ lisas ta.
Ta selgitas, et
USA kildanafta tootmine aeglustub, mida kinnitasid ka Baker Hughesi reedel avaldatud andmed. Lisaks märkis ta, et nafta tootmise kasvu kahe suurima vaenlase
Iraagi ja Saudi Araabia toodang peaks ka aeglasemalt kasvama.
„Kui vaatame tulevikku, siis on võtmetegur, kas suured naftatootjad kärbivad kulusid märkimisväärselt, parandavad kapitali tõhusust, et saaks taastada oma vabasid rahavooge, mis on viimase kümnendiga kahanenud,“ märkis Vigna.
Nafta barreli hind kukkus 120 dollarilt mullu juunis rekordmadalale 40 dollarile tänavu augustis. Nii Brenti kui ka WTI nafta hinnad on nüüdseks veidi kosunud ning täna maksavad need vastavalt 46,77 ja 49,76 dollarit barrel.
Suured Euroopa ja USA naftatootjad püüavad oma tegevust restruktureerida ja kulusid kärpida juba alates suvisest järsust hinnalangusest. See pole aga kaugeltki veel lõppenud. Täna teatas Prantsuse firma Total, et kavatseb müüa 15% oma Norra naftamaardlast.
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.