Eesti parim börsifirma on pesutootja Silvano Fashion Group ja Baltikumi parim Leedu rõivamüüja Apranga, hindas Riias asuv uuringufirma CE Services.
- Silvano kauplus. Foto: Meeli Küttim
Balti parimate börsifirmade TOP 10 põhineb edetabeli koostajate kinnitusel rangel kvalitatiivsel ja kvantitatiivsel hindamisel. Pingerea autorid kirjutavad, et ehkki
Silvano tulemused polnud mullu ettevõtte peamise sihtturu Venemaa (55% ettevõtte kogumüügist) nigela majanduskeskkonna tõttu just paljulubavad, saavutas pesufirma hea reitingu tänu kulude optimeerimisele, suurepärasele finantsstabiilsusele ja konkurentsivõimelisele ärimudelile. Kolme riigi koguarvestuses hinnati Silvano paremuselt teiseks börsifirmaks.
Mitu aastat järjest Baltimaades esimesele kohale tulnud Leedu telekomil TEO LT tuli seekord leppida viienda kohaga – muret valmistas nii kasumlikkuse kahanemine kui ka kasvu aeglustumine. Siiski jäi võit endiselt Leetu ja mõttelise kuldmedali saab endale tänavu kaela riputada teiste seas oma kauplustes Zara, Massimo Dutti, Hugo Bossi, Emporio Armani ja Mango rõivaid müüv
Apranga.
Edetabeli koostajate sõnul rääkisid Apranga kasuks head finantstulemused ja kiire kasv – alates 2011. aastast on avatud 40 uut poodi.
Lätis võidutses Olainfarm
Läti parimaks börsifirmaks valiti neljandat aastat järjest ravimifirma Olainfarm, mis jäi Balti arvestuses kolmandaks. Mullusega võrreldes valmistab ettevõttele muret kahanenud kasumlikkus, mille on suuresti tinginud rubla langus (36% müügist) ning suurenenud riskid Vene ja Ukraina turgudel. Kõigi Balti börsifirmade kokkuvõttes kasvas kasumlikkus mullu varasema 8,8% pealt ligi 10%-le, mis loob hea pinnase edasiseks kasvuks.
Balti börsifirmade edetabelit (Baltic Corporate Excellence Award) koostatakse juba kaheksandat korda ning selle eesmärk on eestvedajate sõnul tunnustada Balti ettevõtteid ning motiveerida edasist arengut. Sarnast metoodikat kasutades (hinnatakse süstemaatiliselt ettevõtte praegusi ja varasemaid tulemusi, ettevõtte kvaliteeti – finantspositsioon, juhtimine, ärimudel jne) hinnatakse ettevõtteid ka teistes regioonides.
Balti börsifirmad on taskukohasemad
Edetabeli koostajate hinnangul iseloomustab Balti börsifirmasid võrreldes teiste Ida- ja Lääne-Euroopa börsifirmadega madalam hinnatase, parem finantspositsioon ja kehv likviidsus. Lisaks madalamale hinnatasemele (madalad PE, PB ja P/CF suhtarvud) kostitatavad regiooni börsifirmad osanikke väga kõrgete dividendidega – Balti börsiindeksi dividenditootlus on 5,63% ja TOP 10 ettevõtete dividenditootlus küündib 6,52%-le.
Murekohana tõstetakse Balti börsifirmade juures esile Lääne-Euroopast väiksemat kasvu ja koduturu piiratust. Kasvu aitaks autorite hinnangul toita senisest aktiivsem investeerimine.
Saksamaa parimaks ettevõtteks tunnistati Rational, Euroopa üldarvestuses tõsteti esile Geberit, Norra börsi parimaks hinnati TGS Nopec Geophysical, Suurbritannias Victrex, Soomes Kone ja ülemaailmses arvestuses seati esikohale Infosys.
Uuring tehti koostöös Šveitsi ettevõttega CE Asset Management AG ja Lätis asuva ülikooliga BA School of Business and Finance.
Seotud lood
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele