Kui nädala alguses lõi üle maailma laineid ambitsioonikate eestlaste loodud iseliikuv pakikanderobot, siis tegelikult saavad robotite võidukäigust lihtsa vaevaga kasu lõigata ka need, kel maailmavallutusplaanid puuduvad.
- Robotite võidukäik on andnud hulgaliselt ainest ka popkultuurile. Foto: EPA
Skype’i asutajate hulka kuulunud
Ahti Heinla ja
Janus Friisi idufirma välja töötatud robot on vaid üks näide meeletu kasvupotentsiaaliga turu võimalustest.
USA suurpanga Bank of America Merrill Lynchi aktsiastrateeg Beija Ma kirjutas 300-leheküljelises raportis „Robot Revolution – Global Robot & AI Primer“, et kui praegu on robotite kanda 10% tootmisülesannetest, siis juba 2025. aastaks kasvab see number 45%-le.
Tasub teada
Kuhu investeerida?
Paarisaja Bank of America Merrill Lynchi kaetava aktsia seas on 9 ettevõtet, mis teenivad oma tulu ainuüksi robotitelt ja AI tehnoloogialt.Nendeks on Intuitive Surgical (ISRG), Rockwell Automation (ROK), ABB (ABB), Fanuc (FANUF), Mitsubishi Electric, Nabtesco, Omron, Yaskawa Electric ja Inovance.
Allikas: MarketWatch
Turg kasvab pöörase kiirusega
Beija Ma ennustuste järgi kasvab robotite ja tehisintellekti ehk AI (artificial intelligence) turg 2020. aastaks 153 miljardile dollarile. Sellest 83 miljardit moodustaks robotid ja robootika ning 70 miljardi dollari suuruse osa AI.
Mullu oli globaalne robotite müük 10,7 miljardit dollarit ning 70% müügist tuli Hiina, USA, Jaapani, Korea ning Saksamaa turult.
Tehnoloogiahiiud panustavad jõuliselt
Samal ajal on AIst saanud tehnoloogiafirmade lahutamatu osa. Teiste seas teevad tehisintellekti suuri investeeringuid sellised tehnoloogiahiiud nagu Apple (AAPL), Facebook (FB), Alphabet (GOOGL), International Business Machines (IBM), Intel (INTC), LinkedIn (LNKD), Yahoo (YHOO) ja Twitter (TWTR).
Viimase 12 kuuga on Google ostnud 9 robootikafirmat. Taksoteenuseid pakkuv Uber on palganud 40 teadlast, töötamaks välja isesõitvate autode tehnoloogiat.
Robotite võidukäigust osasaamiseks tuleks hoida pilk eelkõige kaitse-, transpordi-, finants-, tervishoiu-, tööstus-, teenuste-, põllumajandus- ning kaevandussektoril, soovitab MarketWatch.
Et ootused on kõrged, tõestab seegi, et ainuüksi isesõitvatel autode müügipotentsiaal jääb prognooside kohaselt 2025. aastaks 200 miljardi ja 1,9 triljoni dollari vahemikku.
Seotud lood
Näotu masina-Eesti on astumas sammu reaalsuse poole, kus tänaval liikujatel võib olla hing, kuid mitte nägu või arusaadavat identiteeti, kirjutab ajakirjanik Mari Mets.
Tehisintellekt, masinõpe ning robootika on valdkonnad, mis on osutunud investorite jaoks ülimalt tulusaks. Kõik sektorid on ületanud üldise turu tootlust ning nende hulgast tasub otsida ka uut Apple'it või Amazoni.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.