Valuutaturu kõikumised hakkavad põllumajanduskultuuride turgu 2016. aastal mõjutama märkimisväärselt rohkem kui varem, teatas hiljuti Rabobank, mis on maailmas põllumajandusettevõtete ja farmerite juhtiv finantseerija.
- Nisu koristamine. Foto: EPA
Hollandi panga Rabobanki prognoosi kohaselt püsib
USA dollar tugev ning Ladina-Ameerika ja
Euroopa valuutad nõrgenevad, vahendab Financial Times.
Panga hinnangul hakkab USA dollar 2016. aastal tugevnema, sest mitmed arenevad riigid lõdvendavad oma rahapoliitikat veelgi.
Madalam hind ei vii turgu enam tasakaalu
Praeguseks toodetakse suurem osa põllumajandustooraineid väljaspool USAd. See tähendab, et seos madalate hindade ja tootmise vähendamise vahel on nõrgenenud. Nimelt pakuvad mitmete riikide tootjatele eelist nõrgemad kodumaised valuutad, mis võimaldavad tootmist ka madalate hindade juures suurendada (enamus tooraineid on noteeritud USA dollarites). Selliste riikide hulka kuuluvad näiteks
Brasiilia,
Venemaa ja
Ukraina, ütles pank oma iga-aastases turgude ülevaates.
Panga sõnul on põllumajandustoorainete hulgas 2016. aastal kõige paremate põhinäitajatega suhkur, mille hind võiks järgmisel aastal tõusta. Pank prognoosib, et suhkru hind püsib maailmaturul selle aasta neljandas kvartalis keskmiselt 14,5 dollarisendi juures, järgmise aasta samal ajal tõuseb hind aga juba 15,5 dollarisendini.
Pank ootab hinnakasvu ka puuvillale, mille naela hind kaupleb praegu 63 sendi juures. Prognoositakse, et puuvilla hind tõuseb 68 sendile.
Sellel aastal on kõige paremat minekut näidanud kakao – kokku on hind tõusnud aasta algusest 17 protsenti. Praegu kaupleb kakao tonnihind 3300 dollari juures. Rabobanki sõnul võiks kakao hind langema hakata, sest farmeritele makstava hinna tõstmine ajendab rohkem tootma ja seeläbi hakkab pakkumine suurenema.
Nisu hind püsib tõenäoliselt aga volatiilne, sest Musta mere äärsed tootjad võtavad traditsiooniliste eksportijate turuosa järjest rohkem endale.
Valuutade kõikumisest saab enim kasu Brasiilia
Valuutakursside seisukohalt usub pank, et kõige rohkem kasu saab Brasiilia. „Brasiilia põllumajandussektor saab selgelt olema üks suurimatest võitjatest. Nõrk reaal suurendab riigis toodetud sojaubade, maisi, kohvi ja suhkru konkurentsivõimet maailmaturgudel.“
Ukraina grivna ja Vene rubla odavnemine muudavad kohaliku teravilja maailmaturul veelgi konkurentsivõimelisemaks.
USA farmerite jaoks tähendab see võrreldes Ladina-Ameerika ja Ida-Euroopa tootjatega konkurentsivõime vähenemist. Teraviljade ja paljude teiste toorainete hindade nõrkus tähendab, et USA farmerid suurendavad oma varusid ning turgudele müüakse vähem toodangut.
„Tugev USA dollar hakkab piirama USA turuosa põllumajanduskultuuride ekspordis. Kodumaised varud aga suurenevad,“ ütles pank.
Samal ajal on ka võimalus, et Hiina devalveerib uuesti jüaani. See mõjutaks jällegi Hiina impordinõudlust.
Hiinal on ka mitme tooraine puhul olemas suured varud. Näiteks on riigil suured puuvilla- ja teraviljavarud. Oodatakse, et Hiina suhkrutarbimine väheneb järgmise aasta jooksul 3 protsenti, sest järjest rohkem kasutatakse odavamaid suhkruasendajaid, ütles Rabobank.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.