Ettevõtja hirm, et börsile tulekuga antakse justkui võim käest, on pseudoprobleem ja iganenud arusaam, ütleb Inbanki juht Priit Põldoja.
- Inbanki juht Priit Põldoja. Foto: Andras Kralla
Põldoja rääkis Pärnu finantskonverentsil, et teda paneb imestama, miks nii vähesed ettevõtted julgevad raha kaasamiseks börsile minna. Tema sõnul on Euroopa Keskpangaga tunduvalt keerulisem asju ajada, kui börsile raporteerida. Ja kuigi börsiteadete jaoks aruannete koostamine võtab aega, siis see hea, mis sealt tagasi saad, korvab kõik kulud, lisas Põldoja.
Ta rääkis, et kui Inbank võlakirjaga välja tuli, oli investorite huvi talle suur üllatus: nad ise lootsid kaasata viis miljonit, kuid said 11,1 miljonit eurot.
Milline oli Priit Põldoja kõige halvem investeerimisotsus?
See oli East Capital Financial Institutioni fond, mis investeeris Venemaaale ja CIS riikidesse. Kaotasin sellega 2/3 oma rahast. Minu viga seisnes selles, et nägin selles sektoris perspektiivi, kuid ei mõelnud sellele, milline on seal juhtimiskultuur, institutsioonid.
East Capital oli tollal, 2005 või 2006, väikeaktsionär paljudes pankades, aga tal polnud kuskil otsustusõigust. Aga mul pole põhjust East Capitali süüdistada – otsuse tegin ikka ise.
Mis puudutab võimalikku Inbanki aktsiat, siis lubab Põldoja ka siin arenguid. „Me pole kunagi salanud, et võime aktsia välja anda. Aga küsimus on turus ja ettevõtte vajaduses. Võiksime 2018. aastal ka avaliku aktsiemissiooniga välja tulla, aga ma arvan, et teeme enne seda ühe private placementi kuni 150 investorile,” märkis ta. "Kuid kui me varem ütlesime, et aktsia võiks tulla 3 aasta jooksul, siis nüüd ütlen, et võiks tulla 2-3 aasta jooksul,“ lisas ta.
Põldoja sõnul aitas võlakirjaga börsile minemine tunduvalt kaasa panga usaldusväärsuse kasvule – avalikkuse tähelepanust on palju kasu olnud. Ning mitte ainult. „Iga juht, kes tahab, et ettevõte kasvaks, peaks mõtlema, milline on parim viis finantseeringute kaasamiseks,“ rääkis ta.
Aare Tammemäe Redgate Capitalist lisas Põldoja jutule, et ka Tallink ja Ekspress Grupp poleks täna seal, kus on, kui nad poleks kõiki finantsinstrumente oskuslikult ära kasutanud.
„Minul isiklikult on hea meel jagada ettevõtet teiste inimestega," jätkas Põldoja. "Point pole omada 100%, oluline on, et ettevõte kasvaks. Minu meelest on tahtmine omada 100protsendilist kontrolli pseudoprobleem ja vanamoodne mõtlemine,“ võttis Põldoja kokku.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.