General Electric (GE) kaotab väga olulise positsiooni, mida on hoitud juba enam kui sajandi. Selleks on koht Dow Jonesi indeksis, kirjutab MarketWatch.

- General Electric Foto: EPA
Dow Jonesi indeks loodi 1896. aastal ning General Electric sai kohe ka selle liikmeks. Mõned aastad hiljem kukkus ettevõte indeksist välja, aga alates 1907. aastast on olnud kogu aeg liige. Kunagi oli GE ka maailma väärtuslikum börsifirma. Nüüd vahetatakse ettevõte indeksist välja ning asemele tuleb jaemüügifirma Walgreens Boots Alliance Inc, teatas S&P Dow Jones Indices teisipäeva õhtul.
GE on olnud tänavu Dow indeksi kõige kehvem aktsia – selle väärtus on kukkunud 26 protsenti. Ka mullu oli ettevõte tootluselt indeksi kõige nigelam aktsia. GE käekäigust saad pikemalt lugeda
siit.
„Küsimus ei olnud selles, kas see toimub. Küsimus oli millal,“ ütles investeerimisfirma Prudential Financiali strateeg Quincy Krosby Bloombergile. „General Electric, mis oli 70ndatel ja 80ndatel dominantne, ei ole enam samas vormis.“
Kõik teised ettevõtted, mis kohe alguses Dow indeksisse lisati, on ammu sealt kadunud. Enne 1907. aastat kaotas GE oma koha kahel korral.
USA majandus on muutunud
„USA majandus on muutunud – jaemüüjad, finantsettevõtted, tervishoiu- ja tehnoloogiafirmad on tänapäeval prominentsemad ning tööstusfirmade tähtsus on vähenenud,“ ütles S&P Dow Jones Indicesi komitee tegevdirektor David Blitzer. „Tänane muutus võimaldab indeksil aktsiaturgu ja majandust paremini peegeldada.“
Ka General Electric on palju muutunud. Eelmisel aastal kaotas ettevõte aktsiahinna languse tõttu 140 miljardit dollarit oma turuväärtusest. Selle tõttu koostati ka suur plaan varade müügiks, mille kogumaht ulatus 20 miljardi dollarini. Lisaks sellele püütakse vähendada kulusid, sest ettevõte on hädas ka laenude ja kehva nõudlusega.
Tegevjuht John Flannery, kes asus ametikohale eelmisel aastal, ütles, et kiiret lahendust ei ole.
Uus liige pole pärl
Kusjuures uus Dow Jonesi liige – Walgreens – pole viimastel aastatel olnud Wall Streetil sugugi populaarne. Aktsia langes nii 2016. kui ka 2017. aastal. Alates detsembrist on aktsia odavnenud 11 protsenti.
Peamiselt on probleeme tekitanud tihenev konkurents, mis survestab ka paljusid teisi jaemüügifirmasid. Üks positiivne aspekt oli ettevõtte puhul ehk aktsiahind – see on praegu 65 dollari juures ning see ei tohiks Dow indeksis väga palju kaarte segada. Nimelt on liikmete kaalud arvutatud aktsiahinna, mitte turuväärtuse järgi.
Metoodika välistab mitmed gigandid
Dow Jonesi kaalumise metoodika välistab mitmed maailma suuremad ettevõtted, nende seas Google’i emafirma Alphabeti ja Amazoni, mille aktsiad kauplevad 1000 dollari tasemest kõrgemal. See võib peagi probleemiks osutuda ka Facebooki jaoks, millest on mõnda aega räägitud kui Dow kandidaadist.
Tööstussektor, mille osakaalu vähendama hakati, moodustab indeksist jätkuvalt lõviosa, kokku 23 protsenti. Walgreens läheb tarbekaupade sektori alla. See grupp moodustab Dow indeksist 5,7 protsenti. Tervishoiu firmade osakaal on 13 protsenti.
Indeksi haldaja kirjutab oma veebilehel, et Dow eelistab ettevõtteid, millel on suurepärane maine, hea kasv ning investorite suur huvi. Püütakse säilitada ka adekvaatne sektorite osakaal.
Aktsia on meeletult langenud
GE aktsia kukkus mullu kokku 45 protsenti. Dow Jones kallines samal ajal 25 protsenti. GE jaoks on probleeme tekitanud eelkõige kehv nõudlus tööstusseadmete järele – olgu selleks gaasiturbiinid või vedurid. Õli valati tulle jaanuaris, mille USA regulaatorid alustasid GE raamatupidamise uurimist.
Pärast indeksis väljaviskamise teadaannet kukkus GE aktsia 12,67 dollarini, mis on madalaim hind alates 2009. aastast.
Tõsi, ettevõtte jaoks ei pruugi otsus olla väga halb. Ettevõttetel, mis on viimase viie aasta jooksul indeksist eemaldatud, on läinud pärast muutusi paremini kui firmadel, mis on indeksisse toodud. Viimati toimus muutus Dow indeksis 2015. aastal, mil Apple vahetas välja AT&T.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!