Fortumi teatel andis Saksa energiatootja Uniper Soome ettevõttele viimaks loa suurosaluse omandamiseks 3,7 miljardi euro eest.
- Fortumi peakontor Espoos. Foto: Scanpix / Reuters
Tehinguga omandab Fortum 47,12% Uniperi hääleõiguslikest aktsiatest, makstes iga väärtpaberi eest 21,31 eurot. Lisaks liitub seni Saksa E.ONi gruppi kuulunud aktsiaselts 30. juunil Fortumi kontserniga. Ettevõtete raamatupidamislike erinevuste tõttu kajastuvad soetatud firma majandustulemused aga alles kontserni neljanda kvartali aruandes.
Kokku kasvatab tehing Soome riikliku energeetikahiiu laenukoormat 1,75 miljardi euro võrra - ülejäänud 1,95 miljardit eurot hangitakse Fortumi kasumikassast.
Nädal tagasi kiitsid tehingu heaks nii Euroopa Komisjon kui Venemaa konkurentsijärelevalve, mis leidsid, et firmade ühinemine ei kujuta ohtu piirkondade turu tõhusale toimimisele. Euroopa konkurentsivoliniku Margrethe Vestage5 sõnul mõjub suurem tootmisvõimsus Põhjamaade, eriti Rootsi turule positiivselt.
Fortumi ja Uniperi läbirääkimised pole kulgenud aga sugugi kergelt: mitmed Uniperi juhtkonna liikmed ei mõista näiteks seda, miks soovib puhtamatele elektri- ja kütteallikatele pühendunud Fortum omandada gaasi- ja söeenergia tootjat. Eelkõige tuntakse muret, et soomlased võivad nö räpasemaid tootmissuundi kahandada ja töökohti vähendada. Uniperi aktsionäride seas tekitab mõistagi nördimust aga E.ONiga kokku lepitud madal ostuhind. Investorite trotsi näitab ka aktsia praegune turuväärtus, mis püsib teisipäevasest 1,22% langusest hoolimata veel 25 euro juures.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.