Üllatus. USA president Donald Trump tegi kaheksale riigile erandi, kes saavad vaatamata sanktsioonidele Iraanist naftat importida. Sanktsioonid hakkasid kehtima 4. novembril. Erandid tulid turu jaoks üllatusena.
Hooajalisus. Praegusesse hooaega jäävad paljude rafineerimistehaste hooldamistööd, mis on tavapärasest aktiivsemad. USA naftavarud kasvasid 2. novembril lõppenud nädalal 7,8 miljoni barreli võrra, 432 miljoni barrelini. Põhjuseks peetaksegi rafineerimistehaste toodangukärpeid.
Trump. USA president on pidevalt rõhutanud, et nafta hind peaksid olema madalam. Ta kirjutas esmaspäeval Twitteri postituse, milles rõhutas, et pakkumist arvestades peaks nafta olema veelgi odavam.
USA. Ühendriikide naftatootmine tõusis 2. novembril lõppenud nädalal 400 000 barreli võrra, 11,6 miljoni barrelini päevas, mis on kõigi aegade rekord. Riik on nüüd Saudi Araabia ja Venemaa ees maailma suurim naftatootja. Analüütikud ootavad, et tootmine tõuseb järgmise aasta esimeses pooles 12 miljoni barrelini päevas.
Põhjale lähedal?
Analüütikud ütlevad aga, et hinna langus on liiga sügavaks kujunenud ja peagi võiks oodata taastumist.
Kütuseturu nõustamisfirma GasBuddy analüütik Patrick DeHaan ütles MarketWatchile, et nafta hinna langus on tõenäoliselt liialdatud. „Teisipäevane järsk langus oli erakordne ja iseloomustab turgude psühholoogia muutust viimase kuu jooksul,“ nentis ta. „Nafta hind võib veelgi langeda, aga oleme juba põhjale lähedal.“
Uuringufirma Banyan Hill Researchi analüütik Matt Badiali usub, et kõige suurem naftaturu mõjutaja – Saudi Araabia – on saavutamas tootmismahu tippu ega suuda tempot üleval hoida. Saudi Araabia otsustas Iraani sanktsioonide ootuses tootmist suurendada. Selle nädala alguses teatas kuningriik, et plaanib detsembris vähendada päevast tootmist 500 000 barreli võrra. Nafta hinda see tõusma aga ei pannud.