Facebooki investorite jaoks on viimased kuud väga rasked olnud ning mõned neist nõuavad, et Mark Zuckerberg juhatuse esimehe kohalt taanduks.
- Osa Facebooki investoreid arvab, et Mark Zuckerbergil (pildil) ei peaks ettevõttes nii palju võimu olema. Foto: David Paul Morris, Bloomberg
Sotsiaalmeediafirma aktsia on alates 25. juulil saavutatud rekordist odavnenud ligi 40 protsenti. Facebook on kriitika all, sest paljude arvates võimaldab ettevõte oma platvormi kaudu libauudistel levida. Lisaks sellele ei saa juhtkond paljude arvates oma tööga hakkama, kirjutab CNBC.
Facebook on turuväärtusest kaotanud peaaegu 200 miljardit dollarit. Suuresti saab languses süüdistada ka augustis alanud tehnoloogiasektori üldist müügilainet, mille põhjuseks on globaalse majanduskasvu aeglustumine ja USA-Hiina vaheline kaubandussõda. Teisalt hakkas Facebooki aktsia langema juba enne seda ning konkurentidele on tootluse poolest kõvasti alla jäädud.
Ärimudel on kõikuma löönud
Facebooki ärimudel on üles ehitatud sellele, et kasutajate arv kasvab ning informatsiooni jagatakse platvormi kaudu aina rohkem. See peaks aitama meelitada reklaamikliente ja raha. Ärimudel on viimasel ajal aga kõikuma löönud, sest usaldus Facebooki vastu on langenud. Samal ajal on tegevjuhil Mark Zuckerbergil nii suur osalus, et teistel aktsionäridel on muutusi raske ellu viia.
„Facebook on oma tarbijate seas usalduse kaotanud. Selleks, et see tagasi võita, tuleb teha midagi erakordset,“ ütles tehnoloogiauuringutega tegeleva Futurum Researchi analüütik Daniel Newman. „Nende PR-kampaaniad on seni olnud tühjad ja ebaefektiivsed. Kuna kasv on seisma jäänud, siis neil on vaja poolehoid tagasi võita.“
Ühe ideena on välja käidud see, et Zuckerberg loobub ettevõtte juhatuse esimehe kohast, mis võimaldab selle tegevjuhi ametist eraldada.
See oleks väga dramaatiline samm. Tehnoloogiafirmade asutajad, kes on ettevõtte tegevjuhid, omavad tavaliselt ka juhatuse esimehe positsiooni. Nende hulka kuuluvad näiteks Amazoni juht Jeff Bezos, Salesforce’i Marc Benioff ja Netflixi Reed Hastings.
Aeg värskeid tuuli tuua?
Mõned investorid ütlevad, et Zuckerbergil on aeg ettevõttesse värskeid tuuli tuua. Mitmed aktsionärid eesotsas Trillium Asset Managementiga on kutsunud Facebooki üles ametikohti eraldama.
Ettepanekus, mis läheb hääletusele 2019. aasta Facebooki aktsionäride koosolekul, kirjutatakse sellest, kuidas Facebook ei suutnud toime tulla Venemaa sekkumisega USA valimistesse ja Cambridge Analyticaga seotud skandaaliga, mille tõttu lekkisid paljude kasutajate andmed. Lisaks sellele toodi seal välja ka erinevad vaimse tervise probleemid, mis tulenevad Facebooki väärkasutamisest.
Trilliumi asepresident Jonas Kroni sõnul näitavad viimased arengud selgelt, et tegevjuhi ja juhatuse esimehe ametikohad tuleb eraldada. Kron omab umbes 53 000 Facebooki aktsiat. Ta ütles, et Zuckerberg liigne kontroll ei võimalda juhatusel iseseisvalt tegutseda ning järelvalvet teostada.
Zuckerbergil täielik kontroll
Seni on Zuckerberg ettepaneku tagasi lükanud. Pärast Facebooki asutamist 2004. aastal on Zuckerberg säilitanud peaaegu täieliku kontrolli ettevõtte üle. Praegu on tema käes 60 protsenti Facebooki hääleõigusega aktsiatest. See tähendab, et tema peab tegema lõplikke otsuseid.
„Ma ei arva, et see praegu loogiline oleks,“ kommenteeris Zuckerberg eelmisel nädalal CNNile juhatuse esimehe kohalt taandumist.
Kui vaadata ettevõtte finantsseisu, siis on näha, et ettevõtte kasv on aeglustunud. Eelmisel kuul teatas Facebook oma kvartalitulemused – nii käive kui ka igapäevaste kasutajate arv valmistasid pettumuse ning ettevõte teatas, et järgmisel aastal kasvavad kulud 40–50 protsenti.
Facebooki jaoks on see uus territoorium. Ettevõte on sotsiaalmeedia ja mobiilireklaamide turul juba pikka aega domineerinud. Varem on olnud probleeme kasutajate privaatsusega, aga see pole reklaamijaid ja kasutajaid eriliselt morjendanud.
Analüütikud vähendavad hinnasihte
Analüütikud arvavad, et seekord Facebook puhtalt ei pääse. Investeerimisfirma Stifel Nicolaus analüütik vähendas esmaspäeval ettevõtte hinnasihti 186 dollarilt 156 dollarile. 19. novembril andis Pivotal Researchi analüütik Brian Wieser aktsiale müügisoovituse ning seadis hinnasihiks 125 dollarit. „Reklaamijate mure Facebooki moraalsuse pärast on reaalne,“ ütles ta. Praegu kaupleb aktsia 136 dollari juures.
InvestorPlace’i analüütik James Brumley nentis, et Facebookist on viimasel tulnud negatiivseid uudiseid. Samal ajal kaotavad Facebooki kõige tähtsamad tooted oma tähtsust.
„Facebookist huvituvaid inimesi on järjest vähem. Nad on väsinud poliitilisest poriloopimisest, edevatest postitustest ning agressiivsest reklaamimisest,“ ütles Brumley. „Küsige keskmiselt Facebooki kasutajalt, kuidas nad veebisaiti suhtuvad. Tihtipeale vastatakse, et see ei ole enam endine.“
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.