Arvestatav osa pensionirahast voolab otse pankade taskusse
Septembri alguses Tallinna börsi raputanud pensioniraha on leidnud aktiivset kasutust: tagasi on makstud suures koguses laene, on investeeritud börsidele ja on ostetud ka elektroonikat.
Kätte saadud pensioniraha on valgunud mööda majandust laiali, inimesed on tasunud võlgu, ostnud elektroonikat ning hoolega investeerinud börsidel. Foto: Liis Treimann
Kuu alguses jõudis esimene hulk pensioniraha teise samba väljavõtnute kontodele, summa oli 1,3 miljardit eurot, mis siis hakkas usinalt oma kohta otsima. Ja leidiski, kuigi tuleb tõdeda, et moel või teisel ikka pankade kätte.
Mõeldakse ka müümisele, soovitatakse osta hoopis kinnisvara
Pensioniraha saabus täna Tallinna börsile ning vallandas suurema ostuhulluse, kergitades hinnad viimase pooleteise aasta kõrgeimale tasemele. Kogenud investorid ootavad müügivõimalust, aga usuvad, et hinnaralli niipea ei rauge.
LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel tõi välja, et eile pensioni investeerimiskontodele lakeunud rahast vaid umbes 16 protsenti voolas kohe aktsiaturgudele. Statistika järgi võisid tõusu tema sõnul põhjustada suures osas turuosalised, kes ootavad, et pensionirahaga hakatakse aktsiate hindu üles upitama.
Paljud Tallinna börsi investorid spekuleerivad, et praegu kontodele jõudvast II samba pensionirahast võiks osa vähemalt kohalikule börsile jõuda ja hindu veelgi üles viia. Suured liikumised võivad tabada just väiksemaid ettevõtteid, aga üldiselt saab mõju olema vaid kaudne.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.