Euroopasse peaks järgmisel nädalal saabuma külm ilm, mis suurendab energia nõudlust. See paneb juba praegu äärmiselt volatiilse energiaturu täiendava surve alla, vahendab Bloomberg.
Ilmaprognoosid ennustavad järgmisel nädalal Euroopasse tavapärasest külmemat ilma. Foto: Reuters/Scanpix
See, kui suured mõõtmed energiakriis võtab, oleneb suuresti selle talve ilmast. Väga külm ilm võib viia turud uute rekorditeni, kus langusele panustavad kauplejad kaotavad suuri rahasid ning mitmed ettevõtted satuvad sisendkulude kasvu tõttu raskustesse. Kui talv kujuneb pehmeks, siis võivad hinnad ka järsult langeda.
Naftahinnad on tõusmas seitsmendat nädalat järjest, mis on pikim tõusujada alates detsembrist. Seda ajal, mil energiakriis mõjutab turge nii Euroopas kui Aasias.
Euroopa energiahinnad on sellel nädalal tõusnud uute rekorditeni, sest hirm vähese pakkumise pärast on süvenenud. Suurbritannias tõusid maagaasi futuurid esmakordselt 3 naelani Briti termilise ühiku kohta, vahendab Bloomberg.
Viimasel ajal rekordeid näidanud hinnatõusu on põhjustanud peamiselt energiahindade kasv, kuid elektrihinna tegelikku mõju kahandab nii palga- kui pensionitõus. Ettevõtluses on energia osakaal aga võrdlemisi väike.
Elektri hind on teinud uusi tippe ning investeerimiseksperdid usuvad, et see trend jääb veel pikalt kestma ja see võiks investori kasuks mängida. Samas nähakse, et suur osa hinnakasvust on aktsiahindades sees, kuid mitte täiel määral ning võimalusi veel jagub.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.