Kuigi Tallinna Sadama juhi Valdo Kalmu kinnitusel on kaubavahetusel Venemaaga oluline roll ettevõtte äritegevuses, võib neil nüüd avaneda uus võimalus LNG terminalide näol. Foto: Andras Kralla
Kui osadel ettevõtetel on kokkupuude Venemaaga pigem kaudne, siis teistele on mõju suurem. Nii on näiteks põllumajandusettevõte Linas Agro arvestanud juba võimalusega, et nende Venemaa ja Valgevene tütarettevõtted võidakse riigistada või üle võtta.
Moskva börs, kus on noteeritud Venemaa ettevõtete aktsiad, on senimaani suletud. London ja Saksamaa peatasid kauplemise ADRide ja GDRidega, välismaaklerid panevad selle võimaluse kinni ka USAs. Mida see kõik tähendab investorite jaoks, kellel on portfellis Vene väärtpabereid? Mitte midagi head.
Euroopa on jäänud pihtide vahele: ühelt poolt tahaks vähendada kaubavahetust Venemaaga ja teiselt poolt põhjustavad senisedki sanktsioonid energiahinna tõusu, mida liikmesriigid hästi ei taha alla neelata. Plaan on liidul olemas küll, kuid üksmeelt selle rahastamiseks veel napib.
Pankades peatati Vene investeeringuid sisaldavate fondidega kauplemine, aasta algusest on fondide väärtus tugevasti kukkunud. Pensionifondides oli samuti Venemaa risk sees.
Kauplejad panustavad nafta kiire hinnatõusu jätkumisele, osad neist on ostnud optsioone, mis teenivad raha vaid juhul, kui barrelihind jõuab sellel kuul 200 dollarini, vahendab Bloomberg.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.