Juhtusin hiljuti kuulama armastatud näitleja Andrus Vaariku mõtet sellest, kuidas Eesti ei peaks pürgima viie kõige rikkama, vaid kõige targema ja õnnelikuma riigi hulka. Laiendan seda mõtet ja leian, et Eestist võiks saada üks viiest kõige rahatargemast riigist maailmas.
- Vanameister Buffett ütleb, et jõukuse loomist tuleb alustada varakult. See võiks olla lähtekohaks, mis aitab jõuda riikide sekka, mille elanikud on kõige rahatargemad, tõdeb Admirals Group ASi tegevjuht Sergei Bogatenkov. Foto: Erakogu
Inimeste huvi finantsmaailma vastu on kahtlemata suur. Infot on palju, võimalused finantsturgudel toimetada on kättesaadavamad ja mugavamad kui eales varem. Soov kogeda finantsvabadust, sageli küll liiga kiiret, innustab tegutsema. Võrreldes kümne aasta taguse ajaga jagavad finantsvabaduseni jõudnud inimesed oma teekonda, soovitusi ja õnnestumisi. Vähem räägitakse ebaõnnestumistest, aga tegelikult on see hädavajalik.
Alusta varakult
Rahatarkus on osa igapäevasest elutarkusest. Kui seda ütleb maailma rikkaimate inimeste hulka kuuluv Warren Buffett, on sellel mõttel kaalu. Raamatus „Buffetti nipid“ tõdeb vanameister, et jõukuse loomist tuleb alustada varakult. See võiks olla lähtekohaks, mis aitab jõuda riikide sekka, mille elanikud on kõige rahatargemad. Keskenduma peab noortele ja nende oskustele ning teadmistele.
Autor: John M. Longo ja Tyler J. Longo
Lehekülgi: 536
Kirjastus: Äripäev
Loe näidislehekülgi
siit.
Raamatu kirjastamist toetas Admirals.
Kahtlemata on praegune fookus sellel, mida toovad sügis ja talv. Kuidas hakkama saada üüratute energiaarvete, kallinenud toidukaupade ja igapäevaste olmekuludega. Ometi ei takista see keskendumist rahatarkuse kasvatamisele ja seda eriti laste ning noorte hulgas.
Rahatarkuse kompass
Eesti lapsed on oma traditsiooniliste teadmiste poolest Euroopas esirinnas. Keerukam on olukord finantsalaste teadmiste praktilise rakendamisega igapäevaelus. Tänaseks on tehtud esimesed olulised sammud, mille toel uue põlvkonna finantskirjaoskusele vundament laduda. Õppekavadesse on lisatud aineid, mis keskenduvad finantsteadmiste kasvatamisele. Lastele mõeldakse uue põlvkonna tehnoloogiliste lahenduste abil välja mängulisi võimalusi, mis õpetavad praktilist rahatarkust.
Koos riigi, koolide ja lapsevanematega peaksime keskenduma sellele, kuidas muuta rahatarkus samavõrd oluliseks oskuseks, kui seda on lugemine, arvutamne või suhtlemine. Sel kevadel andis Admirals koos heade partneritega välja Eesti esimese laste rahatarkusele suunatud lauamängu „Rahatarkuse kompass“. Esimeses etapis kinkisime lauamängu 32 koolile üle Eesti. Kuna tegemist oli heategevusprojektiga, suunasime selle müügist laekunud raha uute mängude tootmisele, et saaksime laiendada koolide võrgustikku, kellele mängu kinkida.
Lapsevanematena ei ole meil üksnes võimalus, vaid ka kohustus tegeleda oma järeltulijate rahatarkusega. See ei toimu üleöö ning nõuab keskendumist ja järjepidevust. Sest vaid nii sünnib uus põlvkond finantskirjaoskusega inimesi. Nagu ütleb vanameister Warren Buffett, tuleb raha kasvatamise ja finantsvabaduse poole liikumise nimel pidevalt vaeva näha.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.