Aasia aktsiad alustasid uut nädalat tõusuteel, kuna Hiina poliitika muutus koroona ja kinnisvarasektori suhtes tõukasid piirkonna aktsiaindeksi kahe kuu kõrgeima taseme poole. USA oodatust väiksem inflatsiooninumber odavdas dollarit.
- Dollar tegi eelmine nädal suure languse. Foto: Reuters/Scanpix
USA inflatsiooni langus oli piisav, et langetada kaheaastase riigivõlakirja tootlust nädalas 33 baaspunkti ja dollar kaotas peaaegu 4% – see on suuruselt neljas nädalane langus alates ajast üle 50 aasta tagasi, kui algas liikuva vahetuskursi ajastu.
Föderaalreservi president Christopher Waller hoiatas, et poliitikutel on enne intressimäärade tõstmise lõpetamist "veel pikk tee minna".
Enne Walleri kommentaare oli dollari kurss tagajalgadel USA inflatsiooni jahtumise märkide ja Föderaalreservi leebema kaldumise väljavaadete tõttu. Michigani ülikooli esialgne novembri uuring näitas reedel, et USA tarbijate inflatsiooniootused lühikeses ja pikas perspektiivis kasvasid, samal ajal kui turutunnetus taandus.
Waller lisas, et turud on vaid ühe inflatsioonitrükise tõttu juba kaugele ette jõudnud, kuigi ta möönis, et Föderaalreserv võiks nüüd hakata mõtlema aeglasemas tempos intresside tõstmisele.
Futuurid panustavad tugevalt sellele, et detsembris tõuseb intressimäär poole punktiga 4,25–4,5%ni ja seejärel paar korda veerandi punktiga 4,75-5,0%ni.
Hiina kava majanduse turgutamiseks
Hiina kinnisvaraturu elavdamiseks loodud 16punktiline kava ja valitsuse pandeemiavastase võitluse majanduslike kulude vähendamiseks tehtud jõupingutused tõid Hongkongi ja mandriosa aktsiate ralli. Arendajate aktsiad juhtisid tõusu, kusjuures Country Garden Holdings Co. kerkis rekordiliselt 55%.
"Nii palju negatiivset uudisvoogu on nüüd hinna sisse arvestatud," ütles Fidelity Internationali investeerimisdirektor Catherine Yeung Hiina aktsiate kohta Bloombergi televisioonis. "Lihtsalt tundub, et Hiina on tõenäoliselt oma halvima ära näinud."
Kauplejad ootasid ka seda, kas Hiina aktsiad suudavad oma suurt rallit pikendada keset teateid, et regulaatorid on palunud finantsasutustel laiendada toetust stressis olevatele kinnisvaraarendajatele.
Hiina kinnisvaraindeks hüppas vastuseks 5%. CSI300 indeks tõusis 1,1%, mida aitasid mitmed muudatused Hiina koroonapiirangutes, isegi kui riik teatas nädalavahetusel rohkematest juhtumitest.
"On raske näha, kuidas juhtumite uudised on majanduse seisukohast midagi muud kui negatiivsed, kuid see on COVIDi nullstrateegia liikumise sümboolika, olgugi väike, mida turud rõõmsalt haaravad," ütles Ray Attrill, NABi valuutastrateegia juht.
MSCI kõige laiem Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna aktsiate indeks väljaspool Jaapanit kerkis 1,1% pärast 7,7% suurust hüpet eelmisel nädalal.
Jaapani Nikkei 225 langes 1%, Lõuna-Korea langes 0,4%. S&P 500 futuurid langesid 0,4% ja Nasdaqi futuurid kaotasid 0,65%.
Seotud lood
USA aktsiafutuurid kõikusid kasumi ja kahjumi vahel ning Aasia aktsiad olid vahevalimiste tulemuste saabudes segased. USA börs reageeris vahevalimistele positivselt ja sealsed indeksid sulgusid kolmandat päeva plussis.
Ettevõtja Neinar Seli kurtis kinnisvara liidu korraldatud konverentsil, et iga kord, kui ta mõnda suurt kinnisvaraobjekti ehitama hakkab, järgneb sellele majanduskriis. Ka praegu on Selil mõned ehitusobjektid käsil.
Aasia aktsiaturgude võrdlusindeks hüppas kõige rohkem alates 2020. aasta märtsist, kuna Hiina otsus leevendada mõningaid koroonareegleid võimendas rallit, mille põhjustas USA inflatsiooni aeglustumine. Dollaril oli halvim päev alates 2009. aastast.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.