USA tehnoloogiagigantide kolmas kvartal oli küll pigem kehv, kuid tuntud investor Taavi Ilves on leidnud kaks aktsiat, mida ta kogu languse aja on ostnud. Potentsiaali nähakse veel mitmel ettevõttel.
- Swedbanki vanemmaakler näeb potentsiaali Meta aktsias ning ka kiibisektoris. Foto: Erakogu
Investori ja finantsblogija Taavi Ilvese sõnul oli suurte USA tehnoloogiagigantide kolmas sektor pigem kehv, kui välja arvata Apple. Kuigi ta tõdes, et enamik sai oma kasumi ootuste lähedale, kuid andis märku, et järgmistes kvartalites hakkab kasum langema ning kasvuväljavaade halveneb. Siiski näeb ta, et see on sektor, kuhu tasub panustada.
Saates „investor Toomase tund“ avaldas Ilves, et on panustanud peamiselt USA tehnoloogiasektorisse ning kaubelnud Nasdaq 100 kolmekordse võimendusega ETFiga. Lisaks on ta üksikaktsiatest ostnud Alphabeti ja Microsofti kogu languse aja veidi juurde, kuid peamiselt panustab sektorile indeksi kaudu.
Indeksitele on panustanud ka Swedbanki vanemmaakler Meelis Maasik, kes tõi välja, et need on liikunud peaaegu nagu üksikaktsiad, kuid väiksema riskiga. Näitena tõi ta Hiina, kus tehnoloogiasektorit järgivad indeksid on langenud 75% ja hiljuti, kui tehti põrge üles, rallis päevaga 15% plussi, sama oli ka ARKi fondidega. „Polegi mõtet üksikaktsiatesse panustada ja võtta üksikaktsia riski, kui fondid ja indeksid liiguvad samamoodi,“ leidis vanemmaakler.
Peamiselt vaatab Maasik oma portfelli tehnoloogiasektorit ja kiibisektorit ning on kasutanud ära suuri kukkumisi turul. Ta lisas, et kasutab turul ära psühholoogilisi momente ja kiireid võimalusi, kui mingid aktsiad kukuvad 10–15%.
Kuula saadet siit:
Eksperdid avaldavad salarelva, mis näitab parima ostukoha
Meta aktsia võib tuua võimsa tootluse
Kolmandas kvartalis sai mitu ettevõtet pihta reklaamitulu langusega ja see tegelikult mõjutas lisaks Metale ja Alphabetile ka Apple’it, Microsofti ja Amazoni, tõdes Maasik. Ta lisas, et keskkond on kõigil sarnane ning turg on tasapisi jahtumas, mis tähendab, et see, kes suudab rohkem kokku hoida, ongi võitja. „Edaspidi hakkab turg väga täpselt jälgima kasumit aktsia kohta, kellel see kasvab ja kellel mitte,“ selgitas maakler. Näitena tõi esile Amazoni, kellel võib raskemaks minna, kuna kasum aktsia kohta nii tugev ei ole, ja teisest küljest Tesla, kellel kasum aktsia kohta näitab tugevust.
Meta võib vanemmaakleri sõnul pakkuda aga kahe- või kolmekordset tootlust, kui suudetakse kulusid koomale tõmmata ja investeeringud saavad tehtud. Ta tõi esile, et Metal on jätkuvalt 3 miljardit klienti ning turuosa on stabiilne, kuid probleem on 19% suuruses kulude kasvus ning kasum kukkus 50%. Lisaks on arenduskulud kasvanud 45%, mis näitab Maasiku sõnul, et Zuckerberg panustab suurelt liitreaalsuse metaversumi loomisele.
Samas leiab maakler, et suured kulud on seotud ka serverite ja andmekeskuste vahetamisega, mis on väga kallid. See on tema sõnul justkui ühekordne kulu, mis see ja järgmine aasta ära tehakse ning kui tehnoloogiline võimekus on saavutatud, siis ei pea iga kuu neid vahetama. Kui investeeringud on tehtud, siis võib puhaskasum üllatama hakata ja kui arvestada, et aktsia on 75% tipust langenud, siis võib see näidata päris head tõusu. „Pole mõtet põhja ajastamisega tegeleda, ostad kaks aastat järjest ja saad päris hea keskmise taseme,“ rääkis Maasik.
Selliseid haruldasi languseid tuleb aeg-ajalt ette, nagu ka Netflixiga juhtus kuskil 10 aastat tagasi, tõi Maasik välja. Ta ütles, et Netflixi graafik oli samasugune, kukkus tipust 80%, siis aasta aega vireles põhjades ning pärast seda kerkis mitukümmend korda. „Ma arvan, et Facebookiga on sama ja kuskile ära see ei kao. Kaks aastat on keeruline periood ja lõppude lõpuks surub finantsturg sellisesse positsiooni, kus varem või hiljem peab mingeid kohandusi tegema, et ettevõte ümber pöörata,“ spekuleeris maakler.
Põhjused, miks investor Alphabeti ja Microsofti eelistab
Ilves eelistab Metale Alphabeti, kuna ettevõttel on väga palju infot kasutajate kohta, mis tähendab, et ettevõtted saavad täpsemini reklaami sihtida. Alphabet ilmselt klientidest ilma ei jää, küll on tema jaoks seal lühiajaline risk, et ettevõtted tõmbavad oma kulutusi järgmistel kvartalitel kokku. Pikaajaliselt usub investor, et Alphabet tuleb siit ilusti läbi. Samas Meta puhul ta ei usu, et metaversum lähiajal nii populaarseks saab, millele nii suured panused on pandud.
Teine aktsia, mida Ilves on stabiilselt ostnud, näitas ka kolmandas kvartalis analüütikute ootustest paremaid tulemusi, kuid kasvu tempo on aeglustunud. Siiski on investor positiivselt meelestatud, kuna Microsofti pilveteenus on eri riikide ja riigiettevõtete seas populaarne, siis sealt tuleb kasvu. Ta lisas, et Microsofti ökosüsteem ei kao kuhugi ning pigem hakatakse ära võtma turuosa näiteks Zoomilt ja teistelt selle valdkonna ettevõtetelt.
Kasvu kiirus investori sõnul ilmselt mingil perioodil langeb, aga see on lühiajaline. Samuti meeldib Ilvesele, et ettevõte on panustanud mängusektorile ning ostnud firmasid kokku, kuna see sektor kasvab iga aasta. Swedbanki vanemmaakleri sõnul on tehnoloogiagigandid kindla peale minek, kui nad on 20–40% alla müüdud, ja lisas, et millal veel osta, kui siis.
Üheks huvitavaks sektoriks peab Maasik kiibisektorit, mis on kõvasti pihta saanud, ning seal näeb ta võimalust kiibitootmise masinate tootjate aktsiates. Ta leiab, et järgneva 4–5 aasta jooksul saavad kiibid nafta kõrval väga oluliseks tooraineks. „Kui kiipe ei ole, siis majandus on põlvili surutud, kiibid on tänapäeval igas asjas sees,“ selgitas Maasik.
Huvitavaks peab Maasik Hollandis tegutsevat kiibitootmise seadmete tootjat ASMLi, kelle klientide hulgas on Taiwan Semiconductor, Intel, AMD, Samsung ja Nvidia. Ta lisas, et üks seade maksab 200 miljonit dollarit ja seda tehnoloogiat kopeerida on üsna võimatu, mistõttu on ettevõttes tohutult väärtust, mis aastate pärast realiseerub.
Seotud lood
Eelmisel nädalal toimunud USA aktsiaturgude rallist ja turu tugevust näitavatest indikaatoritest rääkisid seekordses „Investor Toomase tunnis“ Swedbanki vanemmaakler Meelis Maasik ja investor ning finantsblogija Taavi Ilves.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
3
Testi, kas oled targem kui Luik ja Rõtov
Viimased uudised
“Mitte hiinlased, vaid Euroopa on ise endale jalga tulistanud“
Kahjum parandati suuremaks
Lisatud Pärnumaa ettevõtete TOP
Hetkel kuum
Lisatud Saaremaa ettevõtete TOP
“Pakuti huvitavat võimalust, haarasin kinni“
Tagasi Äripäeva esilehele