“Pole kerge osta, kui teised müüvad paanikas, või müüa, kui teised ostavad hulluses. Kuid just sellised hetked annavad võimaluse neile, kes on valmis ujuma vastuvoolu,” kirjutab raamatuarvustuses SEB kogumise, investeerimise ja pensionivaldkonna juht Elisabet Visnapuu.

- SEB jaepanga kogumise, investeerimise ja pensionivaldkonna juht Elisabet Visnapuu.
- Foto: Erakogu
Mul tekkis võimalus lugeda Howard Marksi raamatut
“Kõige tähtsam asi puust ja punaselt” 2025. aasta veebruaris. Hetkel, mil portfellide tootlused võrreldes viimaste aastatega olid meeldivalt suured ning vastu vaatasid ilusad rohelised graafikud.
Raamatu lugemise hetkel kinnistas see mulle veelgi enam investeerimise põhitõdesid, samal ajal viies need veel veidi kaugemale – mõtestades lahti väärtuse olulisuse, konkreetse olukorra tajumise ning mitte ainult riskide hindamise, vaid ka nende ohjamise.
Kaks kuud hiljem – 2025. aasta aprillis – on plahvatanud USA president Donald Trumpi eestvedamisel tollimaksu sõda, mis viis nii USA 500 suurimat ettevõtet koondava börsiindeksi S&P 500 kui ka tehnoloogiaindeksi Nasdaq 100 suurimasse päevasesse kukkumisse alates 2008. aasta finantskriisist. Investoreid valdab ebakindlus ning kohati ka paanika.
Nüüd, kaks kuud hiljem, võtsin selle raamatu uuesti ette, et saaksin taas kinnitust oma investeerimisstrateegia kindlusele. Ja siit ka väga tugev soovitus– kui turgudel valitseb ebakindlus ning mure ei lase öösel hästi magada, võib jääda väheseks endale “jää rahulikuks”-mõtte sisendamisest.
Selleks, et tuua end tagasi maa peale, parandada kõikuma hakanud enesekindlust ning suunata pilk tulevikku, on kirjutatud just sellised raamatud nagu “Kõige tähtsam asi”.
Howard Marksi raamat on nii teejuht kui ka peegel, mis viib lugejaid läbi investeerimise keerukuse, samal ajal kutsudes neid mõtlema oma eesmärkidele ning kuidas neid on plaanitud saavutada. Raamatu õppetunnid on ajatud, rõhutades kriitilise mõtlemise, distsipliini ja valmisoleku tähtsust omaks võtta ebakindlus.
“Investeerimine on vähemalt samavõrd palju kunst kui teadus,” ütleb autor. Eduks on vaja mitte ainult teadmisi, vaid ka tarkust ‒ võimet näha kaugemale nähtavast, tegutseda otsustavalt, kui võimalused tekivad, ning jääda kindlaks kahtluste ees. Jagades oma filosoofiat ja õppetunde, mida ta on oma teekonnal omandanud, kutsub Marks meid alustama oma teekonda investeerimise meistriks saamise poole.
Autor annab raamatus 21 erinevat soovitust või põhimõtet, millele iga investor peaks mõtlema vähemalt korra. Toon välja viis mind enim kõnetanud printsiipi.
Mõtlemine – esimene tasand ja teine tasand
Kujuta ette, et seisad ristteel, mil saavad kokku kaks erinevat võimalust otsuste tegemisel. Ühel pool on, nagu autor seda nimetab, esimese tasandi mõtlemine – lihtsakoeline ning sageli ka pinnapealne. Esimese tasandi mõtleja võiks öelda: “See on hea ettevõte, ostame nende aktsiaid.” Teise tasandi mõtlemine on täis sügavamaid mõtteid ning küsimusi, millega kaasneb ka teatav keerukus. Teise tasandi mõtleja võiks öelda: “See on hea ettevõte, aga kõik arvavad nii ja tegelikult pole tegemist hea firmaga. Seega on aktsia ületähtsustatud ja ülehinnatud. Hakkame müüma.”
Autor kutsub meid omaks võtma teises tasandi mõtlemist, kus edu ei tähenda mitte ainult seda, et sinul oli õigus, vaid seda, et sul on rohkem õigus kui üldsusel. See lähenemine nõuab uudishimu, skepsist ja julgust erineda üldisest. Ei piisa ainult väärtuse äratundmisest, tuleb osata ette näha, kuidas ja millal ka turg seda mõistab.
Hetkel kuum
Omanike seas ka LHV eksjuht ja kaasasutaja
Investeerimisedu aluseks pole mitte “heade asjade ostmine”, vaid “asjade hästi ostmine”
Uus ja põnev ettevõte võib viia katastroofiliste kahjudeni, kui see on ülehinnatud, samal ajal võib raskustes ettevõte anda erakordseid tootlusi, kui seda soetada suure soodustuse ja madala hinnaga. Autor hoiatab, et paljud investorid langevad lõksu, keskendudes ainult “headele” varadele, pööramata tähelepanu sellele, kas nende varade väärtus on õiglane.
Investeerimisedu aluseks pole mitte “heade asjade ostmine”, vaid “asjade hästi ostmine”, kirjutab Marks. See on meeldetuletus, et tee investeerimisalaseks professionaaliks saab alata alles siis, kui mõistame vara väärtust ja suudame olla piisavalt kannatlikud ootamaks, mil hind ja väärtus ühtivad.
Vastuvoolu eelised
Vastuvoolu investeerimise strateegia nõuab julgust ja veendumust. Pole kerge osta, kui teised müüvad paanikas, või müüa, kui teised ostavad hulluses. Kuid just sellised hetked annavad võimaluse neile, kes on valmis ujuma vastuvoolu.
Autor jagab lugusid aegadest, mil vastuvoolu lähenemine tasus end ära, tuues esile distsipliini säilitamise olulisuse ebakindlatel aegadel. Vastuvoolu investeerimine, selgitab ta, ei seisne mitte erinevuses lihtsalt erinevuse pärast, vaid väärtuse leidmises kohtades, kuhu teised ei vaata.
Risk – sõber või vaenlane?
Üks raamatu “Kõige tähtsam asi” kõige veenvam põhimõte on seotud autori fookusega riskile. Marks ei näe riski kui midagi, mida tuleks karta, vaid midagi, mida tuleb mõista ja juhtida. Edukas investeerimine ei seisne mitte tulude tagaajamises, vaid oluliste kaotuste vältimises.
Raamatus on välja toodud elavad näited investoritest, kes alahindasid riski pulliturgudel ning seeläbi said katastroofilisi kaotusi. Kuidas seda vältida? Iga investeeringu puhul tuleks luua rahapuhver tagamaks, et isegi kui asjad lähevad valesti, on kahjum piiratud.
Alandlikkuse ja kohanemisvõime tähtsus
Autor tunnistab tagasihoidlikult õnne rolli oma edus, meenutades lugejatele, et ükski investor ei ole vääramatu. Ta jagab siiraid mõtisklusi enda vigadest, rõhutades nende õpikogemuste tähtsust. Turud on ettearvamatud ja isegi kõige paremini informeeritud otsused võivad viia ootamatute tulemusteni.
“Kogemused on see, mille said siis, kui ei saanud seda, mida tahtsid,” ütleb Marks humoorikalt, tuues välja raske tööga omandatud õppetundide väärtuse. Ta julgustab investoreid jääma kohanemisvõimeliseks, olema avatud uuele teabele ja olema valmis oma enda oletusi kahtluse alla seadma.
Kas oled valmis sukelduma investeerimisfilosoofia sügavustesse ja leidma võtme edukamateks otsusteks?
Oaktree Capital Managementi kaasasutaja ja investeerimismaailma legend Howard Marks on oma aastakümnete jooksul omandatud tarkuse ja kogemuse koondanud ühte teosesse.
“Kõige tähtsam asi puust ja punaselt” toob sinu ette selle ajatu filosoofia, mis oli varem kättesaadav vaid VIP-klientidele ja finantsspetsialistidele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

Kohustuslik kirjandus otsustajatele