“Mida nooremalt alustada, seda suurem on sinu eelis,” põhjendab investor Liisi Kirch, miks peaks investeerimisega juba noores eas algust tegema.
- Kui noorel inimesel on 40–50 aastat pensionini, jõuab ta selle ajaga kümme korda finantsvabadust nullist peale üles ehitada, ütleb investor Liisi Kirch. Foto: Raul Mee
Esmalt tuleb paika panna, miks sa investeerima tahad hakata. “Kui ühel hetkel tundub, et sõpradel on on ägedam auto, ilusam kodu ja lahedam reis, siis on kerge oma raha kasvatamise teekonnalt ära eksida,” toob välja finantsvabaduse saavutanud investor Liisi Kirch. Tuleb arvestada tagasilöökidega ja neil hetkedel enda “miksile” otsa vaadata.
Küsisime kogenud investoritelt Kirchilt ja Jekaterina Tintilt vastused küsimustele, mis võiksid noort investorit vaevata.
Seotud lood
Investeerimisega alustavale inimesele võib jääda arusaamatuks, mis otstarbeks kasutavad investorid erinevaid kontosid. Investeerimis-, väärtpaberi- ja arvelduskontol on palju ühiseid omadusi, kuid leidub ka erinevusi. Seletame lahti, mida iga konto endast kujutab.
Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaator Liisi Kirch jagas kolme soovitust, mis aitavad igal inimesel hoida raha paremini kokku.
Kristjan Liivamägi, kes on investorina suutnud oma portfelli tänaseks kasvatada rohkem kui miljoni euro suuruseks, peab oluliseks oma peaga mõtlemist, kohe praegu investeerimisega alustamist ning võimet osata kehvikutest õigel ajal lahti lasta.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”