Alanud nädala tippsündmuste keskmes on Tallinna börs, mis pakub aktsionäridele mitut koosolekut, dividende, aga ka kvartalinumbreid. Viimaseid on oodata ka USAst, seda lisaks mitmele makronäitajale.
- LHV Groupi juhataja Madis Toomsalu (vasakult teine) avaldab sel nädalal aruande, millest selgub, kui hästi on esimeses kvartalis omanike, sh Andres Viisemanni (paremalt kolmas) ootusi suudetud täita. Foto: Liis Treimann
Valisime välja viis kõige olulisemat sündmust, mis võiksid nii kodubörsi, aga ka euroala ja Ameerika Ühendriikide investoreid sel nädalal mõjutada ning mille kajastamisele keskendub järgmistel päevadel ka Äripäev koos Äripäeva raadioga.
LHV avab nädala
Alanud nädala esimesed kvartalitulemused avaldab LHV Group, kes lööb numbrid lauda teisipäeval.
Eelmisel nädalal saime teada, et
Coop Panga kasum esimeses kvartalis kahanes ning aktsionäride üldkoosolekul
nentis ka pangajuht Margus Rink, et kasvu tasub loota järgmisest poolaastast.
USA suurpankade pealt paistab, et kõrgete intresside ajastul on panga laenuportfellid visad kasvama ning teha tuleb senisest suuremaid provisjone võimalike laenukahjumite tarbeks.
Nüüd saame näha, kas sama trend on kandunud ka LHV Groupi tulemustesse. LHV ise on prognoosinud pigem kasumi kahanemist. Kuigi siiani ollakse värskest finantsplaanist ees,
prognoositakse ikkagi väiksemat puhaskasumit kui eelmisel aastal.
Numbreid kinnisvarasektorist
Alanud nädal on oluline ka neile investoritele, kes on oma raha paigutanud Tallinna börsil kinnisvaraga tegelevatesse ettevõtetesse. Nimelt avaldavad neljapäeval oma esimese kvartali tulemused nii Arco Vara kui EfTEN Capital.
EfTENi tulemusi on siiani mõjutanud kõrgetest intressidest põhjustatud
kinnisvaraobjektide allahindlused, samas müügi- ja üüritulu on suurenenud. Samuti võimaldasid tulemused maksta dividendi rohkem, kui dividendipoliitika ette näeb. Kas see on jätkusuutlik, näeme värsketest numbritest. Dividendidest rääkides, siis juba kolmapäeval on oodata ka väljamakset omanike kontole.
Samas pole EfTEN pidanud intressikulude vähendamise nimel tegema
erinevalt oma konkurendist Baltic Horizonist müüke ning kontodele on kogunenud ka vaba raha. See võimaldab praeguses kinnisvaratsükli faasis
tootlust otsida, nagu ka ettevõte ise on kinnitanud.
Arco Vara on
kvartaalne dividendimaksja, mis tähendab, et nende investoreid mõjutab kvartaalne puhaskasumi number isegi rohkem – tehakse ju selle pealt juba järgmine otsus selle kohta, kui palju seekord investorite kontole omanikutulu laekub.
Uudised turismisektorist
Neljapäev on oluline ka Tallinna börsil noteeritud turismisektori esindajate jaoks. Tallinna Sadam kutsub sel päeval kokku oma aktsionärid, samas kui Tallink avaldab esimese kvartali tulemused.
Tallinki aktsial näevad analüütikud
tugevat kasvuruumi ning ettevõte ise on aktsiat atraktiivsemaks teinud
oodatust suurema dividendiga. Äripäeva investor Toomas otsustas siiski hiljuti Tallinki aktsiad maha müüa – seda põhjusel, et tema seatud
tees lihtsalt aegus. Ettevõttel on nüüd võimalus näidata, et loodetud enam kui 0,8eurone aktsia hind on siiski saavutatav.
Tallinna Sadam kinnitab aga oma aktsionäride koosolekul dividendi, milleks on 0,073 eurot aktsia kohta. Seda hoolimata
kasumi vähenemisest. Dividenditootlus on igal juhul praeguselt aktsia hinnalt 6%.
Tulemused dividendikuningalt
Ainus Tallinna börsi ettevõte, kes pole dividendide maksmist kunagi katkestanud – Harju Elekter – suhtleb aktsionäridega sel nädalal nii läbi aktsionäride üldkoosoleku kui kvartalitulemuste avaldamise. Seda vastavalt reedel ja kolmapäeval.
Harju Elekter on aktiivselt kasvu otsimas, aga ka nentinud, et
orgaaniliselt seda leida on keeruline. Igal juhul vaadatakse oma äride arendamisel ühelt poolt kinnisvara ja teisalt tootmise laiendamise suunas. Samuti on ettevõtte portfellis Skeleton. Aktsionäridel on kindlasti huvitav jälgida, millised need kasvunumbrid siis lõpuks on ja ehk peitub aruandes ka mõni vihje Skeletoni väärtuse muutuse kohta.
Dividend, mille maksmist on lubatud igal juhul, läheb kinnitamisele aktsionäride üldkoosolekul. Sel korral on
juhatus teinud ettepaneku maksta omanikutulu 13 senti aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 2,7%.
Veel on sel nädalal Balti börsidelt oodata Apranga kvartalitulemusi ja Linda Nektari aktsionäride üldkoosolekut.
USAst nii tulemused kui makronäitajad
USA olulisematest makronäitajatest jõuab neljapäeval avalikkuse ette riigi esimese kvartali majanduskasvu number, börsiettevõtetest avaldavad samal päeval tulemused Alphabet, Amazon ja Microsoft.
USA majanduselt ootavad analüütikud esimeses kvartalis 3,4protsendilist kasvu. Hoolimata kõrgetest intressidest pole riigi majandus oluliselt jahtunud, tööturg on tugev ning nii räägitakse üha valjemal häälel sellest, et 2protsendilist inflatsioonieesmärki on üha raskem saavutada. See võib kaasa tuua selle, et intressimäärasid veel ei langetata ning neid
võidakse isegi tõsta.
Alphabeti, Amazoni ja Microsofti tulemused on olulised nii Äripäeva investor Toomasele kui kõikidele suure seitsmiku aktsionäridele. Kui tulemused peaks ootustele alla jääma, võib viimasel ajal tugevalt rallinud suur seitsmik koos USA börsiindeksitega korrektsiooni näha. Või vähemalt saab näha, kas on põhjust arvata, et
suurest seitsmikust hakkab midagi välja pudenema.
Seotud lood
Analüütikute ostu- ja müügisoovitused!
Kui müügisoovituste andmisel on Tallinna ja Balti börse katvad analüütikud ettevaatlikud ja toovad välja vaid ühe aktsia, mille suhtes ollakse skeptilised, siis ostusoovitusi jagub koduturule rohkelt.
Põlva Gümnaasiumi direktor Raul Kadaste on ise pikaaegse kogemusega investor ning jagab oma entusiasmi ka õpilastele, vedades eest sealset investeerimisklubi.
Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse äriliini juhina asus tööle Moonika Maaring, kes töötas varem LHVs.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”