Tuntud investor ja “Rikkaks saamise õpikute” autor Jaak Roosaare on sattunud tõsisesse vaimse tervise kriisi.
- Äripäevale teadaolevalt on Jaak Roosaare sattunud vaimse tervise kriisi. Foto: Liis Treimann
Investorite kogukonnas räägitakse ebaselgetest postitustest sotsiaalmeedias ning ebaadekvaatsest käitumisest tänaval. Mehe abikaasa Maria Roosaare kinnitas Äripäevale, et Jaagu tervis ei pidanud eelmise nädala lõpu suurele tööpingele vastu ning teda tabas esmaspäeva hommikul ootamatu tõsine terviserike.
“Küsimus ei ole tema isiklikes investeeringutes, kuna kogenud investorina on ta alati teadvustanud võimalikke riske ja nende eest alati jõudumööda hoiatanud ka teisi inimesi. Pigem oli ta isiklikult erakordselt nördinud olukorra üle, millesse Planet42 Eesti investorid on ootamatult sattunud,” ütles Maria Roosaare.
Maria Roosaare lisas, et Jaak Roosaare sai esmaspäeval kiiresti professionaalset abi. “Ta on jätkuvalt arstide hoole all ning tema tervislik seisund on stabiilne. Samas on juba täna selge, et Jaak vajab taastumiseks vähemalt paari rahulikku kuud.”
Maria Roosaare lisas, et Jaagu lähemad sõbrad ja äripartnerid on lubanud jooksvate äriteemade korraldamisel sel ajal igakülgselt abiks olla.
Maria Roosaare sõnul on tegemist väga delikaatse isikliku teemaga. “Ma loodan, et hoidute Jaagu tervise teemal mistahes spekulatsioonidest ja soovimatust võimendamisest ning säästate sellega nii teda ennast kui tema lähedasi.”
Äripäev kirjutas möödunud nädalal Jaak Roosaarest seoses
Planet42-ga, mis jäi sadadele investoritele võlgu. Äripäevale teadaolevalt on oma raha ettevõttesse investeerinud ka Jaak Roosaare. Roosaare ütles toona, et väikeinvestorite usaldus Planet42 suhtes on murtud ning uudis intressi- ja põhiosamaksete peatamisest tuli üllatusena ka talle.
Ekspert: tugi on võtmetähtsusega
Kuivõrd rahakaotus võib tabada ka teisi investoreid ootamatul hetkel, uurisime kriisinõustaja Naatan Haameri käest, kuidas sellistes olukordades käituda viisil, et vaimse tervise probleem ei paisuks.
„Majanduslikust poolest on arusaadav, et oma varadest on väga raske loobuda,“ nentis Haamer. Ta lisas, et ootamatuste puhul on samas just lahtilaskmise võime kõige tähtsam. „Kui on selge, et enam midagi päästa ei anna, siis tuleb seda aktsepteerida, et miski on läinud,“ lisas ta.
Haameri sõnul on ka majandusliku kaotuse puhul võtmetähtsusega lähedaste toetus. „Igaühel peaks olema kõrval inimesi, kes aitavad kaotust aktsepteerida. Tihti on kõige suuremaks abiks see, kui ollakse vaid kõrval, ollakse olemas,“ rääkis Haamer.
Haamer lisas, et iga elujuhtumi puhul on kaotajal midagi alles ning see tuleb üles leida. “Mis ei tähenda, et kaotuse mõtteid ja emotsioone ei tohiks jagada. Kõik, mis meis pöörleb, peab ka väljendatud saama. Valusa välja ütlemine teebki ruumi uutele märkamistele. Abi võiks otsida ka vaimse tervise spetsialistidelt.”
Kust leida abi?
Eestis on tasuta kanaleid, kust saab vaimse tervise murede vastu alustuseks abi. Esmalt võib alustada perearstist. Abi võib saada ka selliste veebiaadresside kaudu: www.hingehoid.ee, www.eluliin.ee, www.lahendus.net, www.peaasi.ee. Samuti
on õiguskantsleri lehel kirjas nii tasuta kui ka tasulisi teenusepakkujaid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
“Kui ma võtan inimesi vastu, siis nende juttudes tuleb nüüd sõjateema tihti sisse,” ütleb hingehoidja, pereterapeut ja kriisinõustaja Naatan Haamer. Tema sõnul tahame me, et hingevalu kipitaks vaid kergelt.
Hommikuprogrammis külas käinud võlakirjainvestor Lev Dolgatsjov nägi Planet42 juures ammu juba ohumärke ning ei julgenud sinna investeerida.
Mis võiks olla Planet42 juhtumi moraal? Kuula kõiki, aga ära usalda kedagi, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
“Ärevus, ärevus, ärevus,” vastavad psühholoogid Äripäeva küsimusele, mis on eestlaste peamine vaimne mure, millega nende poole praegu pöördutakse. Kliinikutes moodustavad ärevushäiretega inimesed kolmandiku kuni poole kõigist klientidest.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.