Täna avalikustas Hiina enda neljanda kvartali majanduskasvu numbri, mis oli küll üsna ootuspärane, kuid samas on pikemas perspektiivis maailma ühe kasvumootori hoog raugemas.

- Investor Toomas.
- Foto: Anti Veermaa
Hiina majandus kasvas neljandas kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga 7,3% ning see tähendab, et kui nüüd kõik neli kvartalit majanduskasvu kokku lüüa, tuleb Hiina eelmise aasta majanduskasvuks 7,4%, mis on nõrgim tulemus pärast 1990. aastat. Majandusanalüütikud prognoosivad nüüd, et maailma suuruselt teise majanduse kasv võib lähiaastatel langeda 6%-le, mis oleks mitme aastakümne madalaim.
Majandusorganisatsioon IHS Global Insight prognoosib, et Hiina majandus kasvab sel aastal 6,5%, mis on väiksem number kui Hiina valitsuse prognoositav 7%. Kuigi jaemüük ja tootmistegevus näitasid detsembris kasvu, ei usu analüütikud, et need võiks olulist mõju majanduskasvule avaldada.
Investorina pean seda maailmamajanduse tõmbetuuleks, sest Hiina on juba pikemat aega olnud majandus, mis kord kasvab analüütikute ootusest kiiremini, kord aeglasemalt. Kaua on vaieldud selle üle, kuna Hiina kasv alla 7% langeb, sest tegemist on ju ekspordile orienteeritud areneva majandusega. Kuid selleks, et majanduskasv oleks ka tulevikus jätkusuutlik, on Hiina pidanud enda majandust kohaldama. See tähendab tulevikus ka madalamaid kasvunumbreid.
Eelmisel aastal oli Hiina Shanghai Composite aktsiaindeks parima tootlusega maailmas, tõustes eurodes arvestatuna 70%. Olen ka ise jälginud, kuidas Aasia tiiger Hiina juba aastaid võimsalt möirgab. Maailmas on vähe piirkondi, mis suudaks kasvada 7% aastas ning seetõttu on Hiina erand. Kuigi analüütikud ütlevad, et Hiina kasv aeglustub, on tulemus üle 6% suurepärane. Sest palju on maailmas ikkagi majandusi, mis suudaks nii kiiresti kasvada? Väga vähe.
Üks vanasõna ütleb, et tuult ei saa kontrollida, kuid selle järgi saab oma purjeid seada. Ka maailmamajanduse tõmbetuuli ei saa minusugune üksikinvestor kontrollida, kuid oma purjed saan selle järgi seada. Asi ei ole ju tegelikult ainult Hiinas, vaid üldises maailmamajanduses ja kuidas üksikinvestor saaks oma portfelli hajutada nii, et risk oleks võimalikult väike, kuid samas oleks ka tootluse võimalus olemas.
Olen enda portfelli hajutanud mitme maailma piirkonna, sektori ja valuuta vahel. Tõsi ta on, et kõigil sektoritel ja aktsiatel mu portfellis ei lähe kogu aeg hästi, aga kui vaadata üldist keskmist, siis on aastate ja kuude jooksul jätkanud portfell kasvamist.
Tänapäeva globaliseerunud majanduses on riskantne panna kõiki mune ühte korvi. Makromajanduse tõmbetuuled puhuvad kord ühelt, kord teiselt poolt. Hajutades portfelli, võib investor tunda end kindlamalt, et tema purjed on tuule suunas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!