Kohtusin eelmisel nädalal erinevate ühisrahastusplatvormide esindajatega, kellest üks tegi mulle ettepaneku oma platvormil prooviinvesteering teha.
- Ühisrahastus. Foto: PantherMedia/Scanpix
Ühisrahastuse konverents
Esimene rahakaasajatele suunatud konverents toimub 11. aprillil
Asukohaks innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory
Kohal on nii Estateguru, CrowdEstate, Funderbeam, Fundwise, kui Investly
Töötubades jagatakse kogemusi sellest, mismoodi saab väga hea kampaania abil vajalik investeering kokku.
Täpsem info ja registreerimine
siin.
Jah, olen viimastel kuudel süvenenud ühisrahastusega seotud teemadesse. Seda aga eelkõige sooviga uurida, kuidas saaksid kõik mu sõbrad, kel on hea äriidee, kuid napib vahendeid, ikkagi oma mõtte ellu viidud. Olen alati ettevõtlikust toetanud ning seetõttu otsustasin koos kõigi suuremate ühisrahastusplatvormidega korraldada esimese rahakaasajatele suunatud
konverentsi.
„Aga äkki oled valmis ka ise väärt ideede rahastamisel kaasa lööma,“ küsis minult Estateguru juht Marek Pärtel, kui tema uhiuues kontoris konverentsi detailide üle aru pidasime. Ta tegi ettepaneku, et võiksin ühisrahastusega tutvumise huvides oma portfelli vabast rahast näiteks 10 000 eurot erinevate laenude vahel ära hajutada.
Palju küsimusi
Nagu te teate, olen siiani ühisrahastusse investeerimisest hoidunud. Peamiselt seetõttu, et ühisrahastus on Eestis alles arenev valdkond ning mul on selle kohta küsimusi rohkem kui vastuseid. Näiteks praeguses majandusolukorras olen otsustanud suurendada oma vaba raha hulka portfellis, et see kehval ajal aktsiates ära ei põleks ning mul oleks võimalik soodsate ostukohtade tekkimisel kiiresti häid investeeringuid leida.
Ühisrahastusse sisenedes muudaksin osa oma varadest aga küllaltki ebalikviidseks, mis ei võimalda mul vajalikul hetkel portfelli sisu ümber mängida. Enamikul platvormidel investeerides pean arvestama, et mu raha seisab kinni vähemalt pool aastat. Tõsi, Investly kaudu arveid rahastades oleks võimalik oma raha ka kuuga kätte saada, kuid ka see aeg võib olla liiga pikk – heade ostukohtade tekkides tuleb tegutseda oluliselt kiiremini.
Lisaks meeldivad minusugusele konservatiivsele keskealisele mehele valdkonnad, milles kogemust omajagu ning mida läbi ja lõhki tunnen – siiani on ühisrahastus jäänud minu jaoks aga küllaltki läbipaistmatuks.
Hoian kätt pulsil
Konverents, mida koos ühisrahastusplatvormidega korraldan, toob suurimat kasu just rahakaasajale – saavad nad ju oma ideid testida ning otsustajatega näost näkku suhelda. Samuti võib osalemine Investly, Estateguru, CrowdEstate’i, Fundwise’i või Funderbeami töötubades olla just see, mis annab viimase lihvi rahastust vajavale äriideele.
Sellegipoolest leian, et ka minul kui investoril on konverentsilt palju uut ja huvitavat avastada. Saan harukordse võimaluse kohtuda rahakaasajatega ehk nendega, kellesse mul ühisrahastusplatvormide vahendusel Marek Pärtel investeerida soovitas. Samuti kavatsen haarata ühe päeva jooksul nööbist kinni kõigilt tegijatelt ning küsida enda jaoks olulisi küsimusi. Nii tekib ka võrdlusmoment, mida ühisrahastused pakuvad.
Kuna võimalusi on palju ning ühisrahastuse maailm kirju, ei saa ma lubada, et torman kohe varaklassi investeerima. Küll aga hoian sel valdkonnal silma peal ning soovitan seda teha ka kõigil oma fännidel. Nii kavatsengi 11. aprillil kuulata, kuidas erinevad platvormid minu kui potentsiaalse investori rahaga käituvad ning milliseid nõudeid rahakaasajatele minu vara kasutamiseks esitatakse.
Täpsem info ja registreerimine konverentsile
siin ning
Facebookis.
Seotud lood
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.