Pandeemiakriis lennunduses näitas selgelt kätte, millised firmad ja ärimudelid on elujõulised ja jätkusuutlikud ning millised mitte. Kes on, need tulevad kriisist välja kõigi tulede põledes ja lippude lehvides, valmis hõivama palju suuremat turuosa. Õnneks on Ryanair minu portfellis üks selline.
- Juba praegu on Ryanairi reiside maht kasvanud 90 protsendini pandeemia-eelsest ning 2022. aasta suveks plaanitakse uus rekord teha. Foto: Reuters/Scanpix
USA lennundusturul, kus konsolideerumine ammu toimunud, on kõik lihtne. Isegi sedavõrd lihtne, et kui USA teatas vaktsineeritud reisijate riiki lubamisest, langesid kõigi nelja suure lennufirma aktsiad mõnevõrra. Põhjus lihtne: see uudis oli ammu hinnas sees. Euroopa lennundusturg on aga endiselt nagu revolutsiooniaegne Venemaa, kus ülemklassid ei taha ja alamklassid ei saa.
Euroopas on endiselt turg täis kümneid hingevaakuvaid ja riigiabi toel püsivaid firmasid. Pandeemia ei suutnud seda turgu küll puhastada sedavõrd kui lootsin, sest hädatappude asemel pumbati riigiabi miljardites juurde. Aga ikkagi joonistusid head ärimudelid ja firmad kriisis selgelt välja.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vaktsineerimine edeneb ja piirangud leevenevad, kuid lennunduses turbulentsi veel jagub. Taani Sydbanki aktsiaanalüütik Jacob Pedersen loodab Euroopa ja Põhjala lennundusturgu hinnates, et ehk sai see sektor eelmises kvartalis lõpuks viirusekriisi mõõnast läbi ja suvest hakkab paremini minema.
Ryanair saavutas Euroopa üldkohtus kahele konkurendile antud riigiabi otsuse tühistamise.
Briti odavlennufirma Ryanairi mulluse majandusaasta kahjum oli rekordiline, aga ettevõte usub, et nüüd algab taastumine.
Kuulasin huviga
raadiost tehnilise analüüsi eksperdi Vaido Veeki hinnangut suure hulga aktsiate kohta ning selgus, et ka mitme minu portfellis oleva aktsiate puhul näitab tehniline pilt praegu head ostukohta.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.