Põhjamaa börsifirmad teevad tulemusi, nii et laastud lendavad
Tulemuste hooaeg on täies hoos – reedel jäi mulle silma paar aktsiat Stockholmi börsil, millest üks näitas selle sajandi parimaid tulemusi ja tagurdas sellest hoolimata, ning teine kukkus enda jaoks tavatult järsult.
Soome börsifirma Stora Enso näitas kolmandas kvartalis kõva tulemust, kuid väljavaade tõmbas aktsia hinna kergele langusele. Foto: Andres Haabu
Üks neist oli Telia aktsia, millele nii järsud kukkumised kui reedene enam kui 12% on suhteliselt harvad. Viimati juhtus see pandeemia puhkedes 2020. aasta märtsis ja enne seda 2007. aasta kevadel. Teliast kirjutasin pikemalt veidi enam kui kaks aastat tagasi, kui firma sai uue juhi – Taani TDC ja Rootsi Tele2 juhina endale väga hea nime teinud Allison Kirkby – ning Rootsi rahvaaktsiale Teliale loodeti sellest uut hingamist.
Süngete börsiuudiste keskel hakkab silma, kui hoiatus antakse hoopis sel põhjusel, et oodatakse seni arvatust paremaid tulemusi. Selline signaal tuli läinud nädalal Põhjala metsandushiidudelt Stora Enso ja UPM Kymmene. See tekitas huvi lähemalt vaadata, mis on selle positiivse hoiatuse taga ja kui head on metsandussektori väljavaated praegustes keerulistes oludes.
Venemaale kehtestatud sanktsioonide tõttu pidi mullu rekordilise aasta teinud Stora Enso Eesti leidma Näpi tehases asenduse 60 protsendile toormele, mis seni tuli idapiiri tagant.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.