Ei ole halb mõte omada oma portfellis turuhiiglaste aktsiaid. Suured ja väljakujunenud ettevõtted võivad olla kaitseks ja maandada portfelli riske, sest hiiglase kukutamine ja põrmustamine on pikk ja raske ülesanne. Kuid ka neil on oma nõrkused.
Ignitis Grupe aktsiate IPO oli 2020. aasta septembris ja siis olid selle reklaamid ka Tallinna tänavatel. Foto: Liis Treimann
Maailmaturgude suhtes on Leedu energiakontsern Ignitis muidugi väike ettevõte. Kuid Balti turul on Ignitis 1,5 miljardi euro suuruse turukapitalisatsiooniga suurim ettevõte. Tore on see, et järgnevad kaks Eesti ettevõtet – Enefit Green 1,27 miljardi euro suuruse kapitalisatsiooniga ja LHV 1,14 miljardi euroga.
Leedu energiakontsern Ignitis grupe teenis 2023. aasta esimese kvartaliga puhaskasumina 127,2 miljonit eurot, kasvades aastaga 171,8%. Samal ajal on suurenenud ka ettevõtte investeeringute maht ja kasvuplaanid.
Eile avanes mul ja teistel Investeerimisklubi liikmetel võimalus teha tööd jalgadega, vaadata üle üks oma tulusamaid investeeringuid Enefit Greeni näol ja seda niivõrd lähedalt, et suutsime koos teiste investoritega panna hetkeks seisma isegi osa aktsionäride taskusse tiksuvast dividendist.
Poliitikas esineb nii kergemaid tuuleiile kui täielikku tuulevaikust, nii mehisemaid tormituuli kui päris tõsiseid orkaane, ja need mõjutavad vähemal või suuremal määral ka aktsiate hinnaliikumisi. Vaatleme investori seisukohalt, kuidas poliitilised sündmused on lähiajaloos mõjutanud ühe börsiettevõtte käekäiku.
Tallinna börsil noteeritud taastuvenergiatootja Enefit Greeni langetas lõpliku investeerimisotsuse, et ehitada 74megavatise võimsusega Sopi päikesepark, selgub börsiteatest.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”