Asjatundjad õpetavad: kuidas osta, hoida ja jalga lasta
Börsil oma peaga mõtlemise vahele on kasulik lugeda ka asjatundjate soovitusi, kuidas õigest kohast osta, kuidas leida endast veel suurem loll, kellele haip-aktsia maha müüa, ning kuidas hoida väärt aktsiat portfellis terve oma eluaja.
Tark pidi teiste vigadest õppima. Eks see päris väljakutsuv ülesanne ole, kuna eestikeelset lugemismaterjali on tegelikult juba vingelt palju. Foto: Äripäev
Praegu on aktsiaturgudel ärevad ajad – liiga kiirelt on tehtud liiga kõrged tipud ja ees on mitu tulevikuvarianti. Võime püsida sel kõrgel platool, võime tasapisi, või ehk mitte ka nii tasapisi, edasi kerkida ning võime kukkuda suure pauguga vastu maad puruks. Väga palju ja märksa rohkem kui varasematel pulliturgudel sõltub aktsiaturgude tulevikusuund sellest, mis hinnalipiku keskpangad rahale juurde kleebivad.
Üks minu esimestest äridest eelmise sajandi 90ndatel oli arvutipood. Müüsime seal kõike, mis oli arvutitega seotud. Ka asju, mida nüüd on võimalik ainult arvutimuuseumis leida. IT maailm on sellest ajast täiesti muutunud ja kõik on teistmoodi. Aga üks asi on endiselt samaks jäänud – paberil trükitud raamatud.
Kas mäletate laulusõnu tuntud lastefilmist: „Raha võim on igavene, elu lühikene – raha pikk. Kel on vähe või on natukene, sellel puudub helge tulevik."? Oma tõetera on siin ju tõesti sees, aga ometi võib rahast saada märkamatult ka koorem, mis meid rõhuma hakkab. Kuidas raha nautida ja surra nulliga?
20 aastat ebaedu börsil ja radikaalne mõtteviisi muutus võimaldasid Rootsi ühel tuntuimal investeerimisgurul, Eesti juurtega Arne Talvingul välja arendada trendistrateegia, mis viis tema portfelli 50kordse kasvuni aastatel 2009–2021.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.