Helsingis noteeritud elektroonika tellimustootja Incapi ootusi ületanud kvartalitulemus tõstis minu portfelli ühe mahajääja pauguga hoopis oivikute sekka.
- Otto-Richard Pukki juhitud Incap Electronicsi pealtnäha kehvades tulemustes peitus pärl, mis saatis aktsia lendu. Foto: Raul Mee
Eelmisel nädalal avaldatud teate kohaselt oli Incapi esimese kvartali käive 51,4 miljonit eurot, mis on 29,3% vähem kui mullu samal ajal. Puhaskasum oli 6 miljonit eurot, 41% vähem kui samal ajavahemikul eelmisel aastal.
Niisiis kukkus käive ja veel enam kasum – aga aktsia reageeris sellele hoopis hoogsa tõusuga, lisades paari päevaga hinnale umbes veerandi. Kuidas selline asi võimalik on? Aga nii, et negatiivne on hoopis positiivne, sest oodati veel negatiivsemat tulemust. Kohe selgitan lähemalt.
Püüdsin kukkuvat nuga, õnnestunult
Kõigepealt peame meenutama mulluseid sündmusi. Teatavasti
hoiatas Incap mullu, et tema ülekaalukalt suurim klient (Victron, ehkki Incap teda otsesõnu ei nimeta) on vähendanud suurte laovarude tõttu tellimusi. Aktsia kukkus seepeale koledal kombel, viies ka minu positsiooni sügavale vee alla – millele ma
reageerisin instinktiivselt aktsiate juurde ostmisega.
Sügisel kärpis Incap ka oma
järgmise aasta (st tänavuse aasta) prognoose, hoiatades, et Victronil (taas teda nimetamata) läheb laovarudest vabanemisega kauem aega. Taas kukkus aktsia ja taas
tormasin mina seda ostma. See nägi tõepoolest välja kui kukkuva noa püüdmine, aga ma olin kindel, et hinna kukkumine aastaga üle poole on ülereaktsioon ja asjad pole nii hullud, kui algul paistsid.
Nii oligi. Pärast mulluste aastatulemuste avaldamist tõusis aktsia hind 9 euroni. Esimese kvartali tulemus kergitas selle 12 euroni. Minu keskmiselt 10,5 euroga soetatud positsioon tõusis võimsalt plussi. Allahindlustele reageerimine tasus ära!
Muljetavaldav kasv ilma Victronita
Peamine põhjus aktsia hoogsaks tõusuks oli peidus Incapi esimese kvartali tulemuste börsiteate kokkuvõtlikes punktides. Seal avaldas ettevõte, et kui suurima kliendi (Victron, kes siis muu) tellimused maha arvata, tõusis käive aastavõrdluses 38%.
Osa sellest muljetavaldavast kasvust annab kahtlemata mullu sügisel ostetud USA elektroonikakoostaja Pennatronics. Täpsemalt Incap ei avalda, kuid hinnanguliselt võiks Pennatronics anda umbes pool ilma-Victronita-kasvust. Mis jätab ikkagi alles vähemalt 20% orgaanilist kasvu. Mis on endiselt muljetavaldav, sest vähestel selle sektori ettevõtetel õnnestub 20protsendist aastakasvu näidata.
See näitab, et Incap on oma ühe-kliendi-sõltuvuse murele operatiivselt reageerinud ja praeguseks kui mitte kogu muret, siis vähemalt pool sellest ka lahendanud, tegevust hoogsalt diversifitseerides. Victroni tellimuste ärakukkumine ei lasknud firmat põhja, vaid muutis selle hoopis tugevamaks.
Pealegi tulevad Victroni suurtellimused ka peatselt tagasi. Majandustulemuste börsiteates prognoosis Incap suurima kliendi tellimuste põua jätkumist aasta keskpaigani. See on selline pessimisti klaas-pooltühi-teade. Kui asja teisipidi vaadata, tähendab see, et kaks viimast kvartalit võib Victron taas endise hooga tellimusi esitada.
Oma osa aktsia kiires tõusus majandustulemuste avaldamise järel on analüütikute kommentaaridel. Soome analüüsifirma Inderesi peaanalüütik Antti Viljakainen pidi tõdema, et aasta algus ületas kõvasti tema ootusi. Ta oli oodanud käivet 45,8 miljoni euro ja kasumit 4,1 miljoni euro tasemel, mis jäid tegelikest tulemustest vastavalt 12% ja 44% maha.
Nii kergitas Viljakainen aktsia hinnasihi 12,5 euro juurde. Aktsia hinnasihti kergitas ka Nordea, tõstes selle 11,5-14,1 euro vahemikku (varem 10,8–13,2 eurot).
Kuidas prognoosi tõsta seda tõstmata
Majandustulemuste raportis kordas Incap oma eelmisel aastal öeldud prognoosi, et tänavu jäävad käive ja kasum mullusest väiksemaks. Mullu olid need arvud siis vastavalt 221,6 miljonit eurot käivet ja 19,8 miljonit eurot puhaskasumit.
Hea esimese kvartali tulemus viib paratamatult mõtteni, et Incap peaks muutma oma aastatulemuste prognoosi paremaks. Noh, prognoosi jätmine madalale ja selle ületamine aasta lõpus suure kaarega on tore muidugi küll, aga samas oleks aus investoreile ikka adekvaatset nägemust esitada.
See küsimus on tekkinud ilmselt paljudel ja teiste seas ka tegevjuht Otto Richard Pukil. Nii ta siis kommenteeris Incapi tulemuste tutvustamise videokonverentsil järgmiselt: “Olen [prognoosis] väga kindel. Vaatame, kuidas aasta areneb. Ma ei ootaks, et see areneb negatiivselt. Oleme järje peale saanud, kasvame kvartaalses arvestuses. Ses mõttes olen, nagu öeldud, prognoosis kindel, kuid, jah, kui meil on parem nähtavus ja arusaam, siis parandame ka prognoosi. Praegu on aasta liiga noor, et teha liiga positiivseid samme.”
Selle jutu peale kommenteerisid Soome aktsiahuvilised Inderesi foorumis, et see on viis prognoosi tõsta ilma seda otse välja ütlemata. Tõepoolest võis mõista, et Pukk kibeleb väga prognoosi kergitama, kuid peab siiski õigeks oodata ära veel ühe kvartali tulemus, et olla 100% kindel. Arusaadavalt on lisaks prognoosi tõstmisele väga tähtis ka tõstmise määr ning Incap tahab enne tõstmist saada teise kvartali aruandest vihjeid kõige õigema määra kohta.
Mina siin oma ümbriku tagaküljel tehtud arvutustega pakun, et tegelikult võib Incap vabalt prognoosile oma 10 protsendiga käibes ja 20 protsendiga kasumis ära teha. Mis tähendaks arvude keeles umbes 240 miljonit eurot käivet ja 24 miljonit kasumit. Mis teeks aktsia kohta teenitud kasumiks 0,85 eurot ning liigutaks Incapi tuleviku hinna ja kasumi suhte kordajani 14, mis on tegelikult veel päris atraktiivselt madal tase. Nii et näen veel aktsia hinnalgi tänavu tõusuruumi. Jään hoidma!
Seotud lood
Elektroonikaettevõtte Incapi käive vähenes aasta esimeses kvartalis pea kolmandiku võrra. Ettevõte prognoosib, et ka järgmiste kvartalite tulemused jäävad eelmise aasta tulemustele alla.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?