Äripäev tunneb rõõmu, et Eesti Meedia tegelik omanik - Margus Linnamäe - on nüüd avalikkusele teada. Ootame edaspidigi Linnamäelt suuremat läbipaistvust.
- Juhtkiri Foto: Anti Veermaa
Nädalavahetusel teatas Postimehe pikaaegne juht Mart Kadastik, et müüb suurema osa oma Eesti Meedia osalusest Margus Linnamäele, kes on nüüd 70% Eesti Meedia aktsiate omanik.
Äripäeval on hea meel, et nüüd on Eesti Meedia tegelik omanik selgelt teada. Loodame, et Margus Linnamäe unustab oma tagauksekombed ja tegutseb meediaomanikuna edaspidi läbipaistvalt.
Meediakanalite omandiküsimus on oluline, sest ühiskonna valvekoerana peab ajakirjandus erinevaid politiilisi ja ärilisi huve tasakaalustama. Kui mõjukaid meediaväljaandeid hakkab suunama üks isik või klikk, siis kujutab see endast ohtu vabale sõnale.
Margus Linnamäe on Eesti võimsamaid ettevõtjaid, kellele kuulub suuresti Eesti ravimimüügiturg; ainuüksi Magnumi kontserni aastakäive ületab 300 miljoni euro.
Sõltumatu sisu
Äripäev ei soovi väita, justkui oleks Margus Linnamäe omandanud Postimehe ja teised Eesti Meedia kontserni väljaanded sooviga kontrollida nende sisu ja tekitada positiivne foon oma äriimpeeriumile (või hoiduda sellele negatiivse fooni andmisest). Soovis lihtsalt meediaga raha teenida pole halba.
Ometi on Margus Linnamäel ettevõtluses oma käekiri. Selle käekirja üks osa on hoidumine avalikkuse eest ja oma tegeliku mõjuvõimu peitmine. Linnamäe on aastaid tegutsenud Hollandis asuva valdusühingu MM Holdings B.V. kaudu. Hollandi firma alla on toodud ka Eesti Meedia ning Magnumi kontsern.
See käekiri avaldas ennast ka Postimehe ridades tehtud vangerdustes. Kui 2013. aasta sügisel tuli uudis, et Schibsted müüb Postimehe maha, siis jagunesid osalused võrdselt Linnamäe ettevõtte UP Invest ja lehe juhtkonna vahel. Linnamäe hoidis varju, kõneisikuna esines Mart Kadastik, kes kiitis Linnamäed kui meest, kes jagab tema väärtusi ja nägemust. Paar nädalat tagasi taandus Kadastik Postimehe juhtimisest jutuga oma 60. sünnipäevast. Nüüd siis jõudis avalikkuse ette ka osaluse vahetus.
Jääb mulje, et selline rahustav üleminekuperiood tehti avalikkuse uinutamiseks, ehkki võis arvata, et juhtkonna osalus oli algusest peale Linnamäe rahaga ostetud.
Linnamäe ostabki ettevõtteid tükk tükilt. Täpselt samamoodi omandas ta mullu ka uudisteagentuuri BNS: mais 55% ja paar kuud hiljem ülejäänu takkapihta. Sarnane skeem oli ilmselt kasutusel ka kv.ee ja city24.ee portaalide ostul - ühe soetas Eesti Meedia, teise seesama Ilmar Kompus, kes BNSi Linnamäele vahendas. Turu hõivamine tükikaupa on hea viis konkurentsiameti vältimiseks.
Meile võib vastu väita, et meedia peab ju kellelegi kuuluma. Ajaleht eraomanduses ei tähenda seda, et omanikud sekkuksid toimetuse töösse (ka Äripäev kuulub eraomanikele). Iseenesest on tore, et meie ajakirjanduse taga on kohalikud ettevõtjad: Linnamäe Eesti Meedias ja Hans H. Luik Ekspress Grupis.
Seisus kohustab
Mõlemad on ärihaid. Kuid Luik juhib börsiettevõtet ja on hingelt ka ajakirjanik, samas kui Eestis peaaegu oligarhi haarde saavutanud Linnamäe oma vaateid ei jaga. Muide, ega toimetust pea alati suunama otseste käskudega: asjad on juba siis katki, kui tööle hakkab enesetsensuur. Et seda vältida, võiks ka Linnamäe muutuda avalikkusele kättesaadavaks ning tulevikus ehk Eesti Meedia börsile tuua. Meediaomaniku seisus kohustab.
Seotud lood
Uudise peale, et Margus Linnamäele kuulub enamus veebilehtede statistikat koondavast infoportaalist METRIX.Station, lõpetavad ka Ekspress Meediale kuuluvad väljaanded sinna oma andmete edastamise, ütles Ekspress Grupi tegevjuht Gunnar Kobin.
Postimehe kunagine peatoimetaja ja ASi Eesti Meedia endine juht Mart Kadastik esitas Harju maakohtule Eesti Meedia vastu hagi, milles nõuab tööandja pensionimaksete taastamist, kirjutas ERRi uudisteportaal.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.