Ettevõtjal võiks uuel aastal olla rohkem indu ja julgust, kirjutab Äripäev täna juhtkirjas. Vajadusel saab eeskuju võtta ka viimaste aastate parimatest ärimeestest.
- Juhtkiri. Foto: Anti Veermaa
Äripäev kirjutas eile juhtkirjas, et
2015. aasta jättis äriliselt märksa nõrgema mulje kui varasemad. Kuigi ettevõtjate investeeringud on vähenenud ja dividende võetakse aina rohkem välja, tasub nüüd mõelda sellele, kuidas uuel aastal minna edasi uue hooga.
Ärgitame ettevõtjat 2016. aastal investeerima. Et oleks ambitsiooni, et oleks nälga. Investeeringutega hoitakse majanduse vereringe sooja ja piisavalt tempokana, et ka kõik ülejäänud eluvajalikud struktuurid töötaksid innukalt.
Danske Banki endine juht
Aivar Rehe kirjutas hiljuti arvamusloos, et 2016 on väärtuse suurendamise aasta, mida toetavad nõrk ja odav euro, eurotsooni stimulatsioonimeetmed ning nafta ja baastoorainete madalad hinnad. Samuti prognoosib ta massiivse rahatrüki jätkumist ja ärilaenude väljastamise kasvu. Seega tingimused soodustavad ettevõtluse suurendamist, tuleb lihtsalt mõte ja jõud koondada, et ambitsioonikad eesmärgid viia õigete inimesteni, et koos kasvada ja areneda.
Leia endas riskijulgus
Vahel võib tunduda, et pinnas pole piisavalt viljakas, kuid riskima peab. Vastasel juhul hakatakse võtma nn kaitsvat positsiooni, kus istutakse olemasoleva otsas ja üritatakse lihtsalt olla. See aga ei taga jätkusuutlikkust pikas plaanis.
Kui inspiratsiooni vaja otsida kodumaistelt tegijatelt, siis kindlasti tasub vaadata Äripäeva aasta ärimehi. Kaks aastat järjest (2013–2014) näitasid uue põlvkonna ettevõtjad
Kristo Käärmann,
Taavet Hinrikus ja
Hardi Meybaum, et nemad on sama kõvad tegijad või vahel isegi paremad kui senised tipud kodus. Kui
TransferWise’i loojatele anti tiitel justkui avanssina, siis senine teekond näitab, et nad ei kavatsegi peatuda ja tahavad ainult kasvada ja kasvada. Pole ka ime, et nii Käärmann kui ka Hinrikus troonisid hiljutise
Äripäeva rikaste TOPi esikolmikus.
Sarnast rada liigub Meybaum, kes mullu teenis suure tunnustuse eduka müügitehinguga. Sellest hoolimata ei puhka noor ärimees loorberitel, vaid tallub sama rada edasi ning üritab kaasata ka teisi. Meybaum enam ei küsi raha, vaid jagab seda –
oktoobris otsustas iduettevõtja senisest firmast lahkuda ja alustada tööd riskikapitaliettevõttes, et hakata tegelema varajase faasi ettevõtete investeerimise ja nõustamisega.
Õpi ebaõnnestumistest
Tänavune aasta ärimehe laureaat
Raul Kirjanen kerkis esile samuti investeeringute ja laienemissooviga. Pelletitootja seadis pilgud Eestist välja, et saada Euroopa parimaks. Mõeldud, tehtud. Samas näitab Kirjaneni ettevõte
Graanul Invest, et alati ei tasu risk end ära, kuid sellest ei tasu heituda. Näiteks soovis ettevõte aastaid tagasi ehitada pelletitehaseid USAsse ja Kanadasse, kuid see ei ole läinud kavandatud teedpidi. Samas tasub hinnata Kirjaneni julgust proovida ja pidevalt otsida võimalusi olla parem. See on kindlasti üks põhjus, miks Raul Kirjanen ja Graanul Invest on praegu nii edukad.
Investeerimisjulguse kõrval soovitame leida ka aega ja armastust inimeste jaoks, sest ettevõtlus põhineb suuresti inimsuhetel. Saage üle hirmudest ning proovige olla sõbralikud ja avatud. Ettevõtja annab oma hooliva suhtumisega olulise sõnumi nii endale kui ka kolleegidele, koostööpartneritele ja klientidele.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.