Täna ilmuv, järjekorras 16. Rikaste TOP peegeldab ettevõtluses toimuvaid muutusi ning annab ühes sellega põhjust nii rõõmustada kui ka – paraku – haigutada.
- Juhtkiri Foto: Anti Veermaa
Kuigi nii selle pingerea kui ka näiteks viimase Äripäeva TOP 100 võitsid idufirmade esindajad ja Rikaste TOPis enim varandust kaotanud on vanema põlvkonna raha esindajad, on selle teadmise põhjalt vara järeldada uue põlvkonna ülemvõimu.
Nii-öelda uue majanduse ettevõtted ja nendega seotud persoonid saavad küll ohtralt tähelepanu nii uute mõtete, lahenduste ning seniste arusaamade kummutamisega või ka vaid idee peale investoritelt välja meelitatud miljonite eurode toel, kuid rahalist võimekust ja rikkuse kojutoomist on nende ettevõtmiste taga veel vähe.
Inspireerivad eeskujud
TOPist leiame paarkümmend siinset iduäri vedajat ja mitu põnevat nime ka uustulnukate seas, nagu näiteks keeleõppetarkvara Lingvist looja Mait Müntel, rakenduste testimise lahenduse Testlio või supermahutavusega akude ehitava Skeleton Technologies autorid või juba suurfirmasid kundeks värvanud äritarkvara Erply loojad. Neid ootavad ajastukaaslastest juba ees näiteks ühisrahastusfirma Bondora, reklaame vahendava AdCashi ja robotmannekeene loonud Fits.me taustajõud. Need firmad on asutatud viimaste aastate jooksul ning mõni neist selle ajaga juba välismaale välja võidelnud ja suurfirmad kliendiks meelitanud. Need on inspireerivad ja julged eeskujud, kelle ponnistused võivad lõppeda nii triumfi kui ka katastroofiga. Siiski on nad edetabeli kontekstis piisaks meres.
Ehkki pingereast leiab rea ka 20. eluaastate keskel olevaid miljonäre, ei vaheta jõukus usinalt põlvkondi ning Eesti rikkad noorenevad visalt. 500 Eesti rikkama inimese keskmine vanus ületab pooltsada, esisajal veel paar aastat lisaks. Visalt püsib ka naiste osakaal vaid mõnekümne ringis.Samuti on kõige rohkem aastaga varandust juurde kogunud just senised, juba end edukaks töötanud raha omanikud: Margus Linnamäe, Toomas Annus, Urmas Sõõrumaa, Fjodor Berman, Nerijus Numavicius, Rain Lõhmus jt. Nemad, kümneid miljoneid juba olemasolevale juurde kasvatanud, esindavad majandusse enim panustavaid valdkondi nagu kinnisvara, ehitust, tööstust, kaubandust ja teisi.
Legendaarsemad tegijad on üle elanud ka karmimad kukkumised ehk kaotanud oma varast suurimad kuhjad eurosid. Teist aastat järjest paistavad sellega silma Oleg Ossinovski ja Hillar Teder. Mõlema mehe varade languse põhjuseks on Venemaa sõjakusega kaasnevad pinged ning konflikt Ukrainas. Huvitava kokkusattumusena on mõlemad seotud ka altkäemaksuskandaaliga – esimene Läti Raudtee endise juhi ning teine Keskerakonna esimehe, endise pealinna meeri Edgar Savisaare korruptsiooniskandaaliga.
Nutikad naised
Mõnest suurest kaotusest hoolimata on põhjust siiski rõõmustada. Ajal, mil majanduse kasv on olematu ja tulevast rikkuse allikat otsitakse luubiga taga, on Eesti jõukamad osanud saada rikkamaks.
Aastaga kasvatasid siinsed rikkad oma vara 630 miljoni euro võrra ning seejuures ei riisunud koort mitte vaid tabeli kõige teravam tipp, vaid see jagunes ühtlaselt.
Meele teeb heaks ka naiste nutikus. Ehkki neid lisandus ka tänavu, püsib nende hulk tabelis visalt mõnekümne ringis. Küll näitasid nad eelmisel aastal vara kasvatamisel meestele koha kätte – kui Rikaste TOPi meeste rikkus kosus ligikaudu 9%, siis naistel hoopis ligi 20% võrra.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Paistab, et ravimiärimehena kapitali kogunud Margus Linnamäe paneb kokku uut ja mõjukat monopoli.
Armastan väga oma ettevõtet, kuid isegi mina pean vahel lõõgastuma ja muud tegema. Enda eest hoolitsemine ei anna mitte ainult rahuldust ja tervist, vaid aitab ka edukam olla, leiab Rikaste TOPi üks nooremaid miljonäre.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.