Margus Linnamäe saab portaale müües palju vaba raha, kuid parem oleks, kui tema kätte rohkem meediavõimu ei koonduks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Äripäev kirjutas kaks kuud tagasi, et Margus Linnamäe koondab kuulutusteportaalid nagu City24.ee, kv.ee, soov.ee, osta.ee jt Eestis, Lätis ja Leedus ühe katuse alla, et need maha müüa. Postimees nimetas siis seda kuulujutuks. Eile selgus, et info vastas tõele: ärid tahab osta maailma üks suuremaid fondihaldureid Apax Partners.
Äripäev tõdeb, et Linnamäe poolt vaadates on tegu majanduslikult hea tehinguga ja ka siinsele turule on hea, kui tänu välisinvestorile värskemaid tuuli puhuma hakkaks. Investorite ja ettevõtjate kindlustunnet tõstab Apaxi kinnitus, et otsus Baltikumi investeerida on selge märk usust regiooni kasvuvõimalustesse ning kõrge hinnang meie ettevõtluskultuurile.
Kuigi me ei tea, mis tuuled puhuma hakkavad, teame, mis on juba juhtunud. Kinnisvarafirmad süüdistavad Linnamäe portaalitandemit kv.ee-city24.ee hindade tõstmises – monopoolset seisundit kuritarvitades – lühikese aja jooksul mitmekordseks. Paistab, nagu oleks kõrgema müügihinna saamiseks üritatud jõuliselt portaalide kasumeid üles ajada. Kuigi nüüd uurib asja konkurentsiamet, ei tunne Linnamäe leer muret. Ju on asi JOKK. Ameti heakskiitu oodatakse juuliks.
Kuulutusteärid on Linnamäele kasumlikud, kuid mitte eluliselt vajalikud. Linnamäe kuldne rahavoog tuleb ravimiärist, ühiskondlikku ja poliitilist mõjukust saab ta aga Postimehest ja muust meediaärist. Praegu on hea aeg müügiks: ettevõtetel läheb hästi, turg on tipus, küsida saab head raha. Paari aasta pärast, kui majandus jahtub, ei pruugi nii head hinda saada. Äripäeva hinnangul võib tehingu väärtus olla vahemikus 140–160 miljonit eurot. See teeb sellest aasta ühe suurtehingu.
Kuhu raha läheb?
Huvitav on küsimus, mida Linnamäe selle rahaga teeb. Ise ütles ta, et saadud tulu kasutatakse teiste grupi ettevõtete, sealhulgas Balti meediaäride laienemiseks ning uute ja huvitavate investeerimisvõimaluste leidmiseks teistes valdkondades. Varasemast teame, et Linnamäe on erinevalt teistest Äripäeva rikaste edetabeli tippu kuuluvatest ärimeestest investeerinud tehnoloogia- ja idufirmadesse, näiteks Skeletoni. Teadaolevalt võib ta avada uusi kinosid ja apteeke Lätis ja Leedus. Tähendusrikas on Linnamäe usaldusisiku Sven Nuutmanni kommentaar: „Me kunagi ei tea, millal on majanduse tipp ja millal langus. Selge on see, et sellises olukorras on parem laieneda omakapitalil.“
Meediaäride laiendamist Eestis on raskem ette kujutada, sest Postimees Grupi kaudu on Linnamäel juba suurim ajaleht ja maakonnalehtede võrgustik, juhtiv portaal, populaarne telekanal Kanal2 koos sõsarkanalitega, uudisteagentuur BNS jpm. Pigem võiks oodata, et postimees.ee portaalist ühendataks pärast tehingut lahti sinna kunstlikult suurema klikkide arvu näitamiseks liidetud kuulutusteportaalid.
Parem oleks, kui ühe isiku kätte, kes ka avalikkusega avatult ei suhtle, ei koonduks rohkem meediavõimu, sest Linnamäe on hakanud üha selgemalt Postimeest kasutama sõltumatu meedia kattevarjus rahvuslik-konservatiivse poliitika hääletoruna, olles sekkunud jõuliselt lehe juhtimisse ja toimetuse valikutesse. See õõnestab ajakirjanduse usaldusväärsust, ajakirjanduse kui ühiskonna valvekoera rolli ja seetõttu demokraatiat laiemalt.
Arvame endiselt, et hea oleks, kui Linnamäe huvituks raha teenimisest, mitte poliitilisest niiditõmbamisest, või taevas hoidku, valimistulemuste mõjutamisest oma meediaimpeeriumi kaudu. Kiusatus on kindlasti olemas, ja mida rohkem võimu, seda suurem. Küünikud võiksid öelda, et tal on see juba päris hästi õnnestunud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.