Kuigi Euroopa Parlamendi valimised Eestis erilisi üllatusi ei toonud, hakkavad tulemused alles oma elu elama ja neil saab mõju olema nii Eesti kui Euroopa poliitikale, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Äripäeva hinnangul võime valimistulemusega laias laastus rahul olla. Eesti valik on Euroopa-meelne, mis kajastab elanike üldisi hoiakuid Euroopa Liidu suhtes. Kui eelmisel korral 2019. aastal õhutati Brexiti vaimus meilgi exit’i meeleolusid, siis viis aastat hiljem on need haihtunud. Selles, millisena ma Euroopa Liitu näha tahame, on mõistagi suuri erinevusi, kuid ühisturg oma vabaduste ja võimalustega on andnud ning annab edaspidigi meile majanduslikku ja poliitilist jõudu.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas pühapäeval, et saadab riigi parlamendi laiali ja kuulutab välja erakorralised valimised. Enne seda selgus, et tema partei sai Euroopa Parlamendi valimistel purustavalt lüüa.
Parempopulistlikud parteid koguvad populaarsust noorte valijate seas, kellel on kõrini majanduslikust ebakindlusest ja senisest immigratsioonipoliitikast.
Äripäeva valimiseelistus Euroopa Parlamendi valimistel kuulub riigikogus esindamata erakonnale, kes toimetuse hinnangul teeks Brüsselis ettevõtluskeskkonna nimel just seda, mida Eestist valitud saadikud seal tegema peaksid.
Euroopa Liidul seisavad ees ajaloo olulisimad valimised. Muutunud maailm tähendab seda, et lõpuks ometi peab ühendus olema valmis ka kaitse vallas enda eest ise vastutama.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.