Euroopa Liidul seisavad ees ajaloo olulisimad valimised. Muutunud maailm tähendab seda, et lõpuks ometi peab ühendus olema valmis ka kaitse vallas enda eest ise vastutama.
- Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen taotleb uut ametiaega. Foto: AFP/Scanpix
Euroopa Liidul seisavad ees ilmselt ajaloo tähtsaimad valimised, olgugi et Eesti suuremate linnade tänavatelt see otse vastu ei peegelda. Senine Euroopa Komisjon ehk Euroopa Liidu lähim asi föderaalsele valitsusele lõpetab töö ning nüüd on suur küsimus: mis suunas edasi.
2019. aastal lausus sakslanna Ursula von der Leyen, et tema Komisjonist saab geopoliitiline Komisjon. Von der Leyen suutis kuidagi üle elada ameti, mis lõpetab Saksamaal karjääre – see neetud kaitseministri portfell – ning Saksa-Prantsuse diili tulemusel sai temast Euroopa Komisjoni president.
„Tõsi on see: kui von der Leyen [geopoliitilise Komisjoni kontseptsiooni] 2019. aastal välja käis, ei võetud seda väga tõsiselt,” ütleb Matti Maasikas, kes suurema osa viimasest viiest aastast esindas Euroopa Liitu suursaadikuna Kiievis ning töötab nüüd Euroopa Liidu välisteenistuses Brüsselis.
Tema sõnul võtab see sõna “geopoliitika” hästi kokku Euroopa ees seisva väljakutse. Nimelt eeldab see tunnetust piiridest, kuid neid pole soovinud euroliit defineerida, mistõttu tekkiski Ida-Euroopasse hall ala, mida asus täitma Vene imperialism.
„Geopoliitiline toimija peab ka pooli valima,” selgitab Maasikas. „Kui kuskil konflikt puhkes, oli reaktsioon: kutsume kõiki osapooli vaoshoitusele. Oli paraku vaja täiemahulist sõda Euroopas, et Euroopa Liit suudaks valida poole.“
Selle sama sõja tuules palub von der Leyen taas mandaati. Iseasi, kelle abil ta uue koalitsiooni kokku paneb.
Paremradikaalide tõetund
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rakveres toimunud Äripäeva raadio ja Lääne-Virumaa uudiste korraldatud avalikul debatil laskusid Eesti eurokandidaadid julgeolekupoliitiliste otsustusprotsesside teemal teravasse vaidlusesse.
Äripäeva valimiseelistus Euroopa Parlamendi valimistel kuulub riigikogus esindamata erakonnale, kes toimetuse hinnangul teeks Brüsselis ettevõtluskeskkonna nimel just seda, mida Eestist valitud saadikud seal tegema peaksid.
Megamagnet Marina, Ratase unistuste töö, Helme pesa põleb
Ehkki madala aktiivsusega, on Euroopa Parlamendi valimised mitmes mõttes kõnekad, sest annavad märku sellest, mis sisepoliitikas juhtuma hakkab, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Prantsuse tööandjate nimel Euroopas lobistav Fabrice Le Saché usub, et kui Euroopa jääb 27 omaette nokitsevaks rahvusmajanduseks, ootab meid üksnes vaikne surm.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.