Eksportija, ettevõtja ja koolitaja Jakob Saks otsustas, et tahab teenuse sisse ostmise asemel ise osata oma äridele digiturundust teha. Selle asemel, et koolituste vahet käia, koostas ta endale õppekava.
- Ettevõtja ja koolitaja Jakob Saks. Foto: Andres Haabu
Ettevõtjatel, kes iseendale tööd annavad, jääb tihti koolitustel käimata. Saks nentis, et paraku on enamikus valdkondades maailm pidevas liikumises ja kui jääda toppama, läheb elu lihtsalt mööda.
Saksa sõnul võib motivatsiooni end koolitada jagada kaheks: esimene on tahe areneda ehk uudishimu. Teine on väline motivatsioon ehk konkurents. „Kui tahan püsida pidevalt konkurentsis, ei jää mul muud üle, kui ennast arendada, lihvida vanu ja õppida juurde uusi oskusi. Sest konkurendid seda ju teevad. Vaenlane ei maga, sina ka ei saa magada,“ ütles ta.
- Rabaconda OÜ üks partneritest Jakob Saks demonstreerib kui lihtne on nende valmistatud pukiga rehvivahetus. Foto: Eiko Kink
Saks rääkis, et arendab end kahel suunal. Esiteks kitsalt oma eriala asjades, see tähendab selles, mis mängib otseselt rolli tema ja tema ettevõtte sissetulekus ja arengus. „Sageli on mõne koolituse tulemuseks mitte uued teadmised, vaid hoopis vanade teadmiste korrastamine ja värskendamine. Piisab sellest, kui tunned pärast koolitust, et said mugavustsoonist välja tänu uutele ideedele ja inspiratsioonile nende koheseks rakendamiseks,“ ütles ta.
Vii end veidi kurssi ja saad ise asjad ära teha
Teiseks on Saksale tema sõnul tähtsad teadmised, mis toetavad tema eriala, näiteks müügi- ja läbirääkimiskunst, raamatupidamine, veebihaldus, sotsiaalmeedias turundamine. „Paljusid lisateenuseid ei pea sisse ostma, vaid saab ise ära teha, kui vaid ennast veidi kurssi viia.“ Seepärast otsustas Saks ise ära õppida digiturunduse.
Esimese sammuna koostas ta õppekava – pani kirja, mida kõike oleks vaja teada, et ise oma äri digitaalselt turundada. Nimekirja mahtus Google Analyticsi nüansside selgeks tegemine, PPC, SEO, conversion rate optimisation, copywriting, e-mail marketing, social media advertising, content marketing, retargeting, Amazon & Ebay selling jne. „Ja siis polnud muud kui asjad prioritiseerida ja hakata järjest õppima,“ rääkis Saks.
Kustkohast õppida? Jakob Saksa soovitused
Blogid
Sageli on värskeim info blogides. Hea on lugeda oma valdkonna gurude ajaveebe, et hoida ennast kursis viimaste arengutega. Mina vaatan selliseid:
Raamatud, sh audioraamatud
Raamatud on üks mugavamaid viise saada mingist valdkonnast tervikkäsitlus. Raamatuid on imelihtne Amazonist tellida. Kui aega lugemiseks napib, siis paljusid raamatuid saab osta audioversioonina, et nt autoroolis või metsajooksul kuulata.
Mina olen viimasel ajal lugenud/kuulanud selliseid:
E-koolitused
Viimasel ajal on toodetud tohutus koguses kõikvõimalikke e-koolitusi, alatest makrameest kuni ajukirurgiani. Palju erialast temaatikat võib leida sellistelt platvormidelt nagu
Udemy,
Lynda,
Coursera, jne.
Silmast silma koolitused
Kui on vähegi võimalust ja on piisavalt hea tasemega koolitaja ning adekvaatne sisu, siis miski ei asenda vahetut suhtlust ja klassiruumi inspireerivat keskkonda.
- Jakob Saks Äripäeva Akadeemia koolitajana. Foto: Andras Kralla
Koolitus "Läbirääkimiste praktikum"
Osalege populaarsel Jakob Saksa koolitusel:
Artikkel on valminud Äripäeva erilehe Koolitus tarbeks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.