Lisaks Eestile võiks veel olemas olla ka mini-Eesti – asukohas, mille kliima soosib aastaringselt aktiivset eluviisi, kirjutab Marko Lepik arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.

- Pilt on illustreeriv
- Foto: Zumapress/Scanpix
Eesti oma kauni looduse, rikka kultuuri ja innovaatilise vaimu poolest on riik, mis on suutnud maailmas tegelikult juba silma paista. Kuid meie geograafiline asukoht, külmad talved ja lühikesed suved piiravad siiski paljude kaasmaalaste võimalusi aastaringseks aktiivseks eluks.
Seetõttu ongi tekkinud idee luua „mini-Eesti“ mõnda sooja kliimaga piirkonda, mis asuks ehk vaid 3-4 lennutunni kaugusel. See projekt ei tähenda mitte ainult füüsilise ruumi loomist, vaid ka elukeskkonda, kus saaksid koonduda Eesti parimad tooted ja teenused ning luua mitmekesiseid võimalusi, alates puhkamisest ja töötamisest kuni õppimise ja tervise taastamiseni.
Idee keskendub sellele, et luua keskkond, mis peegeldab Eesti kultuuri ja väärtusi, samas pakkudes võimalusi, mis aitavad inimestel elada täisväärtuslikku elu soojemas kliimas. Mini-Eestisse võiks kuuluda mitmekesised elamurajoonid, kuhu on integreeritud nii elamispinnad, tööruumid kui ka vaba aja veetmise võimalused. Selle keskkonna eesmärk on tagada, et kõik vajalikud teenused ja tegevused oleksid käeulatuses, võimaldades elanikel nautida elu erinevaid aspekte.
Selgelt eestilik
Mini-Eesti loomisel on hädavajalik, et see säilitaks ja edendaks Eesti kultuurilisi väärtusi. Eestlaste traditsioonid, keel ja rahvustunne peaksid olema mini-Eestisse integreeritud, et luua tugevaid sidemeid kohalike elanike ja Eestist pärit inimeste vahel. See võiks hõlmata kultuuriüritusi, festivalide korraldamist, kohalike toiduainete ja käsitöötoodete müüki ning eesti keele õpetamist.
Sotsiaalne ühtekuuluvus on samuti oluline aspekt asumi loomisel. Erinevad tegevused ja üritused peaksid soodustama inimeste omavahelist suhtlemist ja koostööd. Näiteks võiksid olla rajatud kogukonna keskused, kus toimuvad igasugused tegevused alates spordivõistlustest kuni kultuuriüritusteni. See aitaks luua tugeva ja toetava kogukonna, kus inimesed tunnevad end koduselt.
Mini-Eesti peaks olema ka innovatsiooni ja ettevõtluse keskus. Erinevad tööruumid, nende hulgas co-working ruumid, peaksid olema varustatud kaasaegse tehnoloogiaga, et toetada erinevate valdkondade spetsialiste. Eriti olulised oleksid AI-tehnoloogia, biomeditsiini ja teisedki teenindussektorid, mis on Eestis kiiresti arenenud. Mini-Eestisse võiks rajada innovatsiooniinkubaatorid, kus noored ettevõtjad saaksid oma ideid arendada ja testida ning toetust leida.
Eesti parimate teenuste ja toodete integreerimine mini-Eestisse on samuti oluline. Kohalikud ettevõtted võiksid pakkuda oma tooteid ja teenuseid, seal hulgas kvaliteetset toitu, käsitööd ja tehnoloogilisi lahendusi. See mitte ainult ei toetaks kohalikke ettevõtteid, vaid looks ka unikaalse elukeskkonna, mis peegeldab Eesti kultuuri ja väärtusi.
Isiklikku arengut toetav
Mini-Eesti haridussüsteem peaks olema avatud ja mitmekesine, pakkudes võimalusi igas vanuses inimestele. Haridusasutused võiksid pakkuda erinevaid programme, seal hulgas keeleõpet, kutseharidust ja kõrgkooliharidust. Koostöö kohalike ja rahvusvaheliste ülikoolidega võimaldaks pakkuda kvaliteetset haridust ning toetada elukestvat õpet.
Lisaks ametlikule haridusele võiks sinna luua ka mitmesuguseid koolitusprogramme ja töötubasid, mis keskenduvad isiklikule arengule ja enesetäiendamisele. Need programmid võiksid hõlmata loovust, ettevõtlust, tehnoloogiat ja paljut muud, et aidata inimestel oma oskusi arendada ja uusi teadmisi omandada.
Hetkel kuum
Linn tahaks ka, aga odavamalt
Fond teeb S&P 500-le silmad ette
Tervise ja heaolu aspekt on oluline komponent. Tervisekeskused, kus pakutakse erinevaid teenuseid, seal hulgas füsioteraapiat, toitumisnõustamist ja vaimse tervise toetust, aitavad elanikel hoida oma vaimset tervist ja heaolu. Samuti võiks mini-Eestis olla loodud spordikeskused ja vaba aja veetmise võimalused, mis soodustavad aktiivset eluviisi.
Tervise taastamine võiks olla mini-Eestisse integreeritud ka looduslike elementide kaudu. Näiteks võiksid olla rajatud looduslikud spaad, kus kasutatakse kohalikke võimalusi ja looduslikke ravimeetodeid. See mitte ainult ei toetaks tervist, vaid ka tutvustaks mini-Eestit kui tervise ja heaolu sihtkohta.
Ka keskkonnasäästlik
Mini-Eesti loomisel on oluline arvestada ka keskkonnasäästlikkuse põhimõtetega. Uute elamurajoonide ja infrastruktuuri projekteerimisel tuleks kasutada keskkonnasõbralikke materjale ja tehnoloogiaid. Näiteks võiks mini-Eestis olla rajatud energiatõhusad hooned, mis kasutavad taastuvaid energiaallikaid, nagu päikese- ja tuuleenergia.
Looduse kaitsmine ja taastamine peaks olema kogukonda samuti sisse kirjutatud. Rohelised alad, pargid ja aiad ei peaks mitte ainult kaunistama keskkonda, vaid pakkuma elanikele ka võimalusi looduses viibimiseks ja aktiivseks puhkamiseks. Samuti võiks mini-Eestis olla rajatud jalgratta- ja jalakäijate teed, et soodustada keskkonnasõbralikku liiklemist.
Mini-Eesti kui troopiline paradiis ootab!
Arvamuskonkurss Edukas Eesti
Edukas Eesti on Äripäeva, Helmese, Elengeri (endine Eesti Gaas), If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Verstoni konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis. Konkursi peaauhind on 10 000 eurot.
Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus. NB! Tööde vastuvõtt on lõppenud. Žürii koguneb aprilli lõpus, auhinnad anname üle mai alguses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!