Narvas on endale kodu leidnud üks täiesti eriline ettevõte, kelle toodanguta ei saaks sõita Audid ning keerulised ortopeedilised operatsioonid jääksid tõenäoliselt tegemata. Poolakast omanik Miroslaw Pienkowski jagab ettevõtte arengulugu ja selgitab, mis on eeldused, et suhtlus Singapuris, Narvas Linda tänaval ja Saksamaal Karlsruhes paikneva kontori vahel toimuks ladusalt.
Hullud, ent edukad
Nagu Pienkowski meie vestluse jooksul korduvalt välja toob, on mitmed alustatud projektid ja ideed alguses tundunud paljudele crazy’d, aga samas nüüdseks end tõestanud. Kui uurin, mis Miroslaw Pienkowskil veel silma särama paneks ning millest ta unistab, ütleb ta ilma mõttepausita: „Rohkem uusi tooteid! Rohkem arendustegevust!”
Miroslaw Pienkowski lugu sai alguse nüüdseks juba 22 aastat tagasi Narvas. „Sattusin siia linna juhuse tahtel. Olin siis ju 22 aasta noorem ja julgesin teha hulle plaane,” naljatleb ta. Pienkowski lisab, et ta lubas hakata välja töötama tooteid, mida tehti toona vaid Šveitsis ja mille maksumus oli väga kõrge. Tootmise juurutamise kasuks Narvas rääkis fakt, et siinmail oli tootmisprotsess võimalik sedavõrd nutikaks teha, et kõrgkvaliteetsetel toodetel oleks muu hulgas ka mõistlik hind.
Audid ei sõidaks ja inimluud ei kasvaks kokku
Seni avalikkusele mitte väga tuntud ettevõte alustas esmalt mitmete tööstuses vajalike titaanist kinnitusvahendite tootmisega aastal 1993. „Alguses oli meil vaid kaks masinat ja seepärast töötas kuus inimest kolmes vahetuses, et saaksime töö tehtud,” kirjeldab Pienkowski. Nüüdseks töötab MP grupis kolmes kontoris kokku üle 300 töötaja, tööd tehakse aga neljas vahetuses.
Kolme aasta pärast otsustas Miroslaw suunata pilgu meditsiinivaldkonda. Selleks et meditsiiniturule siseneda ja seal tuntust koguda, võttis ta ette üsna riskantse sammu ja ostis ära skalpellitehase Saksamaal. Käsitööna valmistatud skalpellide tootmise abil lootis ta esmalt oma kaubamärgi meditsiinivaldkonna inimestele tuttavaks teha. Plaan õnnestus ja nüüdseks toodab MP & Partners Engineering erilisi mikroskoopilisi kruvisid selleks, et kinnitada ja kokku kasvatada inimluid. „Oleme teinud ka palju nii-öelda rätsepatööd koostöös tippkirurgidega. Nii on paljud patsiendid üle terve maailma saanud endale näiteks uue lõualuu või põlved, asendatud on isegi pealuud,” ütleb Pienkowski. Ühtlasi toodetakse firmale kuuluvas Narva vanas renoveeritud tööstushoones ka keskkõrva- ja stomatoloogilisi implantaate.
Seitse aastat tagasi toimus aga uus arenguhüpe ja Miroslaw Pienkowski otsustas kätt proovida autotööstuses vajalike elementide tootmisel. Nüüd toodavadki nad titaandetaile Audi piduritele, ilma milleta ei saaks Audid ega sammasse gruppi kuuluvad Lamborghinid sõita.
Uudishimu telko võimaluste vastu
Pan Pienkowski kinnitab, et ilma nüüdisaegsete suhtlusvahenditeta oleks tema mitmel kontinendil toimuv äritegevus pea võimatu. „Üleeile olin Kambodžas, eile Peterburis ja täna-homme Narvas,” kirjeldab ta meie vestluse toimumise päeval oma ärinädala sõite. Lisaks tavapäraselt ülikiirele internetile peab Pienkowski üheks olulisemaks teenuseks Elioni äritelefoni ehk VoIP-telefoni, mis on kontori asukohast sõltumatu ja mille nutikad lisateenused muudavad lauatelefoni kasutamise mugavaks ning äriliselt kasulikuks. „Olen ükskõik kus maailma otsas ja saan ikka rääkida oma Narva kolleegidega, helistades neile Eesti numbriga ja loomulikult siinsete kõneminuti hindadega,” lisas ta.
Hiljuti vaimustus ta Dominikaani Vabariigis järjekordsel ärireisil viibides Hallo mobiilirakendusest. Olukord oli selline, et väga väikese aja jooksul oli vaja toota ühele vähipatsiendile rätsepatööna titaanist alalõug. Kuivõrd ajasurve oli suur, pidi ta kiirelt suhtlema mitmete kolleegidega teistest riikidest. Siin aitaski Elioni Hallo teenus, sest kõik kontaktid olid mugavalt mobiilirakenduses olemas ja kõned loomulikult tasuta. Sellistel kriitilistel hetkedel võib iga minut osutuda tähtsaks.
Lisaks kasutab ettevõte videokonverentsi võimalusi, iseäranis palju arstide jaoks loodud live-kursustel nende toodangu kasutamise kohta. Palju on abi ka tehasesse paigaldatud rohkem kui 60 IP-kaamerast, mille abil saab tootmisprotsessil ükskõik kus maailma otsas silma peal hoida ja sellele kaasa elada.
MP & Partners Engineering
Asutatud Narvas 1993. aastal. Ettevõte toodab ainulaadseid titaanist keskkõrva- ja stomatoloogilisi implantaate, samuti mikroskoopilisi kruvisid luude kirurgiliseks kinnitamiseks. Tootevalikusse kuuluvad korrosioonivabad detailid kosmose- ja keemiatööstusele ning eksklusiivne golfivarustus ja suveniirid. Loodud on isegi skulptuure ja majakonstruktsioone. Toodab Audidele ja Lamborghinidele titaanist piduriosasid. Üks maailma juhtivamaid skalpellitootjaid, tootes umbes kümnendiku maailmas vajaminevatest skalpellidest. Pälvis mullu EASi korraldatud ettevõtluse auhinna konkursil aasta uuendaja tiitli.
Loo kirjutas: Lilian Nõlvak
Irina Knjazeva, kliendihaldurMeie kohtumised on alati väga südamlikud, tulvil uusi ideid ja plaane. Ettevõtte juht Miroslaw Pienkowski on väga uudishimulik selle sõna parimas tähenduses – talle meeldib katsetada uusi tehnoloogiaid ja neid oma äri huvides ära kasutada. Sellisele ettevõttele nagu MP & Partners Engineering on nutikad suhtluslahendused üheks äri verstapostiks, sest nende kontorid asuvad nii Narvas, Saksamaal kui ka Singapuris. Abiks on VoIP-telefonid, tänu millele saab Eesti telefoninumbrid ükskõik kuhu maailma otsa kaasa võtta ja helistada siin kehtivate kõneminuti hindadega. Hea meel on ka selle üle, et ettevõte on võtnud kasutusele Hallo mobiilirakenduse, millega on VoIPi kasutamine veelgi mugavam. Pean seda väga tähtsaks, et Miroslaw soovib alati põhjalikult tehnoloogia toimimisest aru saada ning tuua sellega maksimaalset kasu oma ärile.
Seotud lood
Telia Eesti eelkäijad on IT-turul tegutsenud sisuliselt uue Eesti aja algusest. Aastatega on kogutud palju teadmisi ning tekkinud selge ülevaade klientide soovidest. Üks aina kasvavaid trende on IT-teenuste ja -taristu sisseostmine.
Telia Eestil on videokonverentsiteenuse pakkumise ja kasutamise alal kogemusi alates 1996. aastast. Telial on üle Eesti umbes 30 videoruumi, kus saab suhelda kolleegide ja koostööpartneritega. Sellest, kui palju on videokonverentsilahenduses 20 aasta jooksul muutunud, kirjutab Marko Laurits, videokonverentsi tootehaldur.
Telia Eesti pakub arvuteid kõige sinna juurde kuuluvaga rendiks. Miks seda teenust kasutada, sellest räägib Telia Eesti ärivaldkonna juht Tarmo Kärsna ning kasutajakogemust jagab Amservi IT-juht Mehis Kütt.
Ehitusettevõtte TREV-2 tegevusvaldkonnas armu ei anta – edukamad on need, kes suudavad IT ja tehnoloogia äri kasuks tööle panna. Nii on nad valinud teadlikult suuna, et mõned teenused tuleb sisse osta, et ise keskenduda arendamisele ja planeerimisele.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.