Eesti üks suuremaid tööandjaid ja tööstuseid Viru Keemia Grupp suurendas eelmisel aastal kasumit neli korda. Eesti esirikkurite hulka kuuluvad omanikud võtsid dividendi 8 miljonit eurot.
Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann leiab, et praegu on Eestis kehv planeerida pikaajalisi samme. Foto: Andras Kralla
Äripäeva Infopanka laekunud värskest majandusaasta aruandest selgub, et kontserni 2021. aasta müügitulu kasvas 37% võrreldes aasta varasemaga, 286 miljoni euroni. Käibe kasv oli seotud peamiselt maailmaturu kütuse hindade taastumisega võrreldes eelmise kriisiaastaga. Samas nii põlevkiviõlitoodete kui ka elektri toodang 2021. aastal vähenes (vastavalt –2% ja –8%) tulenevalt Petroteri tehaste väiksemast tööajast.
Viru Keemia Grupi (VKG) juht Ahti Asmann tõdes, et praegu liigub ettevõte oma biotoodete tehase projektiga edasi, kuid see, kas tehas ka päriselt püsti pannakse, sõltub suuresti Eesti metsanduse arengukavast, mille ümber on suur segadus.
Põlevkiviõlitootjad täheldavad ettevõtjate suuremat huvi kütteõli vastu ja tahavad nende soovidest varakult teada saada. Põlevkiviõli saastab keskkonda aga kümme korda rohkem kui maagaas ning keskkonnaamet rõhutab, et see peab olema ajutine lahendus.
Sarnaselt teiste energiakandjatega kompab hinnarekordeid ka peamiselt laevakütuse lisandina kasutatav põlevkiviõli, mis võiks Viru Keemia Grupi tegevjuhi Ahti Asmanni sõnul kuhjaga ja küllaltki lihtsa vaevaga asendada lõviosa Eesti maagaasi tarbimisest.
Vastutustundetu eelarvepoliitika ja võlgu elamine on saanud USA majandusedu sünonüümiks – fiskaalaasta esimesel kahel kuul (oktoober ja november) kasvas Ühendriikide eelarve puudujääk rekordilise tasemeni.