Mõned Eesti poliitikud on viimasel ajal sõnavõttudes goebbelsliku sõnaosavuse ja lameda demagoogiaga põrmustanud igasuguse arutelu, heites koos sõnavahuga prügikasti ka paragrahvidega sidustatud väärikuse.
Näiteid elust enesest.
Peaminister Andrus Ansip 18. novembril dirigent Neeme Järvist: „Kui honoraridest rääkida, siis kas üks honorar on piisavalt suur - millest lehed juba kirjutavad? Kui tegemist on maailmas väga kõrgelt hinnatud inimesega, siis võib ju loomulikuks pidada seda, et tema nädalane Eestis viibimine läheb maksma rohkem kui viie kuu peaministri palk näiteks või midagi taolist.“
Remargina olgu öeldud, et Ansipi erakonnakaaslane, kultuuriminister Laine Jänes leppis Järviga tema honorari suuruse kokku.
Ansip 25. novembril Jaanus Rahumägi Kreeta villa juhtumist: „Ma võin oma elust tuua näiteid, kus ma olen peatunud näiteks Hiltoni hotellis ja ma ei saa pärast öö veetmist Hiltoni hotellis pidada seda hotelli enda omaks. Ja tõtt öelda, ma ei tea, kas selle hotelli omanik on päris Hilton või ei ole.“
Justiitsminister Rein Lang rõhutas tänavu septembris, et ajakirjanduses on korruptsiooni protsent talumatult suur. Ministeeriumi esitletud uuringule vastas 7% ettevõtjatest, et nad "on kuulnud" juhustest, kui ajakirjandusliku artikli eest on ajakirjanikule makstud, eesmärgiga kahjustada ühe osapoole mainet või parandada teise oma.
Oravaparteilasest minister käsitles aga "kuuldust" faktina. „See on täiesti talumatu number. See pole mitte ebaeetiline, vaid kuritegelik käitumine,“ teatas Lang resoluutselt.
Savisaar Liechtensteini advokaadilt 2,7 miljoni krooni laenamisest: „Ma arvan siiski, et ma käitusin Eesti poliitiku keskmisel tasemel või isegi veidi paremini. Minu laen oli aus ja avalik,“ ütles Savisaar Kuku raadios.
Need ja paljud teised mõttemängud ilmestavad ütlejate mustahallikirju moraalset palet, hääbuvat eneseväärikust ja argust mitte kunagi mitte ühtki eksimust tunnistada. Jokismist läbi imbunud sõnade taha peidetakse paragrahvide eelistamine terve mõistusega mõtlemise asemel.
Kuib tõsiselt saab võtta valitsusjuhti, kes vuntsi muiates hakkab õigustama erakonnakaaslase enam kui küsitavat käitumist. Mil moel Paris Hiltonist vestev peaminister salatsevast rahvasaadikust parem on? Mitte kuidagi.
Kui kaua jätkub mõtteväänikutel väärikust ja julgust ametis jätkata?
Autor: Kadri Paas, Kadri Paas
Seotud lood
Tänane Äripäev avalikustas, kuidas
Reformierakonda kuuluvat kaks riigikogu liiget Jaanus Rahumägi ja Robert
Antropov sattusid konflikti võlgade sissenõudjatega. Võlad pärinevad viimaste
riigikogu valimiste eel tehtud kampaaniast. Võlanõudjad viitavad oma nõuetes
sellele, et reformierkondlaste kampaaniat on rahastatud varjatult ja seadust
rikkudes. Reformierakondlased ise kinnitavad, et nad on langenud väljapressijate
ohvriks ja kõik on laim.
Endine õiguskantsler Allar Jõks ütleb, et seni, kuni parteide noorteorganisatsioonid kujundavad üha uusi JOKK-kultuuri esindajaid, ei ole lootustki, et katkeksid R-või K-skeemid ning ühiskonnas tekiks olulistel teemadel sisuline arutelu.
Riigi peaprokurör Norman Aas põhjendab intervjuus, miks Reformierakonna liikmete valimiskampaania rahastamise asjus kriminaalmenetlust ei algatatud.
Kas sel aastal mitmel korral Vahemere kaldal asuvas villas puhkust veetnud perekond Rahumägi on ka tegelikult luksusvilla omanikud või on tegemist kellegi kingitusega?
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele