Läheneksin teemale teistpidi. Maksutõus tundub alati natuke jube ja tekitab vastureaktsiooni. Seevastu maksusoodustused panevad kodanikel kõrvad liikuma ja tekitavad vägagi isiklikku huvi. Suitsetajate maksutõusu asemel võiks ju mittesuitsetajate maksu hoopis alandada. Milline vahva motivaator koleda kombega hüvasti jätmiseks! Teinekord toimib präänik piitsast paremini.
Tegelikkuses näeks asi välja ilmselt hoopis nõnda, et kõigepealt tõstetakse kõigil ühtlaselt maksu ning seejärel tuleb hakata tõestama, et sa ei ole suitsetaja, ülekaaluline, taimetoitlane, eridemineerija või mõne muu selgelt eluohtliku tegevuse harrastaja. Kui tõestamine õnnestub, saad maksutagastuse. Enammakstud tulumaksu ju sarnase loogika järgi tagastatakse. Võib-olla tuleb taimetoitlastel näiteks hakata hoopis juurde maksma? Ei tea, kuid kindlasti saaks luua imeliselt kauni ja keerulise süsteemi ning hulgaliselt ametnikke palgale võtta.
Või siiski mitte? Aparaadid arenevad ning Eesti on siinkohal teadagi e-sirinnas. Koos tuludeklaratsiooniga väikeste analüüside andmine ei tohiks probleeme tekitada, veremärgist loeb tark masin ju kohe välja, mäherdusi huumaaineid kodanik viimase aasta jooksul tarbinud on, kuidas lood kolesterooliga, ega ehk vähjapoiss üllatama pääse. Varsti on tillukese lillevaasi sarnane analüsaator iga ekraani küljes, sülga vaid tubli lärakas arvutisse ja maksamarkerid lippavad kuvaril kut duracelli-nunnud.
Aparaadid saavad asja ka keerulisemaks ajada. Ma näiteks ei ole üle kahe kuu ühtki tubakatoodet tarvitanud, küll aga kasutan rõõmuga e-sigaretti. Nikotiin on veres kindlasti näha, samas tõrv ja vingugaas ja tuhat muud toredat keemilist ühendit jäävad ära. Kas ma olen suitsetaja, ja kui jah, siis kui suitsetaja ma olen? Kas nädalas kaks-kolm peenikest võugi tõmbajal ja päevas paar pakki belomori pahvijal on maksustamise mõttes vahe sees?
Näen avaraid võimalusi koefitsientide väljatöötamiseks ja laia tööpõldu kontrollijatele. Ent ka seda, et nii nagu e-raamatud laiendavad kõvasti tavaraamatu võimalusi, ei saa välistada, et peagi on e-sigarettide sees mitmesugused arstimid, mis ravivad seda, teist ja kolmandat. Mitte ei usu, et farmaatsiatööstus ei suudaks vankuvail jalul seisvate tubakahiidudega neis asjus kokkuleppele jõuda ning meid peagi uute imeliste toodetega rõõmustada. Marlborine, Camelax, Kentofen, siit me tuleme.
Seotud lood
Tervishoiu omavastutuse teema on nii tundlik, et targemadki pead eelistavad asja arutades pigem reductio ad absurdum’it kui sisulist argumentatsiooni.
Haigekassa uus juht Tanel Ross lõhkas pommi, kui viitas, et kindlustuskulude sõltuvusseseadmist tervislikust käitumisest ei saa tulevikus välistada. Kerge seda ilmselt välja öelda ei olnud: ette oli ju teada, et kisa läheb lahti. Ja vaevalt Rossil endal see uue ameti tarvis kaotatud 12 kilo paari kuuga just kergesti maha läks.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.