Imelise Teaduse saates on sedapuhku kõik teemad seotud inimkeha ja tervishoiuga küll ühe, küll teise nurga alt.
Esmalt on külas Tervishoiumuuseumis avatud värske aastanäituse „Mina, Superorganism“ kuraator Ülle Kask ja muuseumi haridusteenuste juht Madleen Soosaar. See näitus räägib sellest, kuidas erinevad mikroorganismid ehk mikroobid inimesega sümbioosis elavad ja meid mõjutavad. Valdkond on viimastel aastatel jõudsalt arenenud ja teadmisi ses osas on palju juurde tulnud.
Teise teemana teeme saates juttu hammaste tervisest: külas on hambaarst Dr. Kati Vald, kes on laste hammaste tervisele pühendatud ettevõtmise nimega Suukool koordinaator. Eelmisel aastal tehtud laste hammaste uuring näitab, et hoolimata sellest, et elame aastal 2019 ja kõigile peaks ammu selge olema, kuidas hambaid tervena hoida, on Eesti laste hammaste seis üsna kurb.
Kolmandaks räägime Dr. Sulev Margusega Ida-Tallinna keskhaiglast ühest uuest võttest, millega veresooni uuritakse. Üldiselt kasutatakse veresoonte uuringute (angiograafia) tegemisel joodi sisaldavaid kontrastained. Vahel põhjustavad need viskoossuse tõttu ägedat neerupuudulikkust ja ohtlikke allergilisi reaktsioone. Uus meetod on CO2-angiograafia on hea alternatiivne uurimismeetod, kui patsiendil on teada allergia ja neerupuudulikkuse risk. Eelmisel nädalal toimus ITK-s lausa veresoonkonna töötuba, kus neid teemasid arutati.
Lisaks tuleb mõne sõnaga juttu ka oktoobrikuu Imelise Teaduse ajakirjanumbri sisust. Ajakiri ilmub selle töönädala lõpus.
Saatejuht on Madis Aesma.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.