Kuigi hiiu kannel sai tänavu nii kodu- kui välismaal kõvasti tuntust ja harrastajaid juurde, ei kavatse lõppeval aastal Eurovisioni laval käinud Puuluubi mehed siiski kandletööstust püsti panna, rääkisid muusikud Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
2024. aastal andis Puuluup ligi 100 kontserti mitmel kontinendil, ent ansambli liikmete Ramo Tederi ja Marko Veissoni kinnitusel on seda isegi vähem kui varasematel aastatel. Isegi koroona-aastad ei jäänud vahele. Kuid tänavust Eurovisioni lauluvõistlust Malmös, kus Puuluup oli laval koos grupiga 5Miinust jälgis Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) andmetel 163 miljonit silmapaari.
“Nad võivad niimoodi väita, aga ma ei usu seda,” ütles Veisson. Täiesti tõsiselt.
Täiesti tõsiselt kinnitasid ka muusikud, et suuri vaatajanumbreid ei õnnestu nende alal kapitaliseerida.
“Ainult kulu, mitte tulu. Meie eesmärk on siiski missioon levitada hiiu kandle kultuuri,” märkisid Teder ja Veisson. “Aga kannel on meid hästi teeninud. Jõhvid poogna peal kuluvad ära ja keeli tuleb vahetada,” täpsustas Veisson.
Suurtele lavadele jõudmisega on aga unustusest äratatud keelpill kõvasti populaarsust kogunud. Hiiu kannel, nagu Teder selgitas, suri vahepeal välja ja seetõttu jäi ka pilli loomulik areng seisma. “Vormsis oli igal mehel pill natuke isemoodi, samuti polnud universaalset mängutehnikat,” märkis ta. Harrastajate lisandudes on areng uue hoo sisse saanud.
Foto: Jana Palm
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.