Äriregister langes kriitikatule alla: see on aegunud ja tuleks erakätesse anda
Infopankur uurib, miks ettevõtete majandusaasta aruanded hilinevad. Ettevõtjate hinnangul on äriregister aegunud ja ebamugav, samuti tunnistab justiitsministeerium, et järelevalve poolest on seal 12 aastat valitsenud korralagedus.
Infopankuri stuudios on (vasakult): ettevõtja Indrek Kasela, justiitsministeeriumi asekantsler Viljar Peep ja KPMG auditi juht Indrek Alliksaar. Saatejuht on Sigrid Kõiv. Foto: Äripäev
Ministeeriumi asekantsler Viljar Peep lubab, et kahe aasta pärast on meil vinge äriregister. Ettevõtja Indrek Kasela arvates võiksime luua nii ägeda äriregistri, et saaksime seda teistelegi riikidele müüa ja anda äriregistri pidamise erasektorisse. KPMG auditi juht Indrek Alliksaar leiab, et äriregistrile võiks eeskujuks seada maksu- ja tolliametit.
Tähtaegselt ehk 30. juuniks on möödunud aasta majandusaasta aruande registripidajale esitanud 53% aruandekohustuslikest ühingutest. Kokku oli neid juriidilisi isikuid, kes juuni lõpuks majandusaasta aruande esitama pidid, üle 250 000, kuid tähtaegselt esitajaid oli veidi üle 130 000.
Hea maksukuulekuse kõrval on ametist lahkuva maksuameti juhi Valdur Laidi sõnul Eestis üks mõru viinamari äriregister, mille tegevusetus andmete nõudmisel võib ärikeskkonnale palju kahju teha.
Majandusaasta aruande õigeks ajaks esitavate ettevõtete hulgaga ei saa praegu rahule jääda. Seadusele vilistajad peavad hakkama vastutama, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.