USA ja tema liitlaste soov rajada Afganistani tugev Kabulist lähtuv demokraatia oli naiivne, sest ühelt poolt ei saa sõjaväega ehitada ühiskonda ja teisalt ei sobitunud rajatud presidentaalne võim juba antiikajast klannikultuuriga riiki.
Kuigi USA ja NATO väed korjasid Talibani võitlejatelt hulga relvasid ja kulutas Afganistani sõjaväe ehitamiseks 88 miljardit eurot viimase 20 aasta jooksul, siis kaitses lääneriikide turvavõrk riigi habrast demokraatiat vaid paar kuud. Foto: AFP/Scanpix
Samas ei saa alahinnata arengukoostöö raames saavutatut, mille käigus said kogemusi ja teadmisi mitte üksnes afgaanid, vaid ka lääneriikide vabatahtlikud.
Talibani võimu alla langenud Afganistani majandus oli enne võimupööret liialt sõltuvuses arenguabist ja seetõttu ülihabras, mistõttu võib šariaadi ajastu naasmine pühkida ligi neljandiku niigi vaese riigi SKPst.
Talibani hiljutise võidukäiguga Afganistanis avaneb neil lisaks riigijuhtimisele võimaluse saada enda kätte maailma suurriikidega võrdväärsed rikkused.
Afganistan on taas Talibani kontrolli all. Eestil lasub kohustus ja vastutus teha kõik meist sõltuv nende inimeste turvalisuse heaks, kes on meiega koos panustanud Afganistani julgeolekusse ja kodanikuühiskonda – see algab asüüli võimaldamisest, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hoolimata Talibani võimuletulekust Afganistanis oli ka USA ja tema liitlaste kaitse all ärisuhete loomine afgaanidega keeruline ja aeglane, mistõttu võis sealseid projekte pidada heategevuslikeks eksperimentideks, tõdes Afganistani valitsusele IT-lahenduse tarninud Eesti ettevõtja.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.