Tark tööandja oskab oma õppiva töötaja uusi teadmisi ning spetsialistidest õppejõudude ja praktikutest kursusekaaslaste õpingutega kaasnevat abi oskuslikult kasutada, rääkis Äripäeva raadio sisuturundussaates ettevõtluskõrgkooli Mainori magistrant Kairi Johanson, kellega tuleb juttu sellest, kuidas tekitada win-win-win-olukordi töötava õppija, tööandja ja õppeasutuse vahel.
- Ettevõtte juhtimise magistrant inimressursside juhtimise erialal Kairi Johanson ja ettevõtluskõrgkooli Mainori magistriõppe juht Janus Paurman. Foto: Mainor
Mainori magistriõppe juht Janus Paurman toob saates välja, et praegused juhid oskavad juba oma töötaja õppimist väärtusena näha. Kogu potentsiaalse kasu juures, näiteks ettevõtte murekoha lahendamine loengus töö osana, ei nähta õppepuhkuse võtmist enam traagikana.
Lisaks sellele on magistrikraadiga inimese värbamisel juba teada, milline on tema töö- ja pingutusvõime, kriitilise mõtlemise ja analüüsioskus. "Magistrikraad näitab inimese kohta väga palju," kommenteeris Paurman veel magistrandi võimet end töö kirjutamiseks kokku võtta.
Räägime saates ka kõrgharidusest ja õppimisest laiemalt. Ka sellest, mida teha, et hariduse “ärimudel” muutuks inimsõbralikuks. Töötava magistrandi suurimatest väljakutsetest räägib saates Kairi Johanson, kes on ettevõtluskõrgkooli Mainori ettevõtte juhtimise magistrant inimressursside juhtimise erialal. Mainori kolme magistrieriala, õppekavade kujunemise loogikat ja ootusi õppijate suhtes tutvustab Mainori magistriõppe juht Janus Paurman. Saadet juhib Mai Kroonmäe.
Kuula saadet siit:
Magistrant saab lahendada töökoha igapäevamuresid raskekahurväe abiga
Seotud lood
Investeeringud kestlikesse lahendustesse hõlmavad enamat, kui oleme seni harjunud mõtlema, rääkis LHV jaepanganduse ettevõtete finantseerimise osakonna juht Marko Kiisa.