Eesti suurimat majandusharu ehk tööstust mõjutavad korraga koroonakriisist ja Ukraina sõjast tulenevad tarneahelamured ning energiakriisist tulenevad kõrged hinnad ja spetsialistide puudus. Murede leevendamiseks on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil plaan pakkuda töösturitele likviidsusabi läbi KredExi ja rahvusvahelise eksperdi kaasamist, kes aitaks leida uusi ekspordiriike ja tarnepartnereid, rääkis ministeeriumi majandusarengu asekantsler Sille Kraam saates „Tark elukeskkond“.
- Saates "Tark elukeskkond" räägib majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsleri Sille Kraam, milline on riigi plaan tööstusettevõtete aitamiseks. Foto: Andras Kralla
Saate fookuses on kõiki Eesti tööstusettevõtteid kimbutavad probleemid. 17. märtsil toimunud tööstuskonverentsil „Tark tööstus“ tehtud intervjuudes räägivad Eesti tööstusettevõtete juhid, kuidas kasvavad toormehinnad, probleemid tarneahelatega, energiakriis ja töötajate puudus on nende tegevust mõjutanud.
Oma mõtteid jagavad Saksa Automaatika tegevjuht Ats Alupere, Fractory kaasasutaja Rein Torm, Radius Machingu tegevjuht Ahti Talts ja ABB juhatuse liige Leho Kuusk.
Saate võtab kokku intervjuu majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsleri Sille Kraamiga, kes kommenteerib tööstuse probleeme riigi vaatepunktist ja pakub lahendusi, mis tööstussektorile toeks võiks olla. Intervjuud viis läbi ja saate pani kokku Gregor Alaküla.
Kuula saadet siit:
Riik aitab kriisis tööstureid likviidsusabi ja spetsialistidega
Seotud lood
Kui varem korrigeerisid tarnijad hindu kord aastas, siis nüüd teevad nad seda kord kvartalis, ütles Inseneribüroo Saksa Automaatika tegevjuht Ats Alupere.
"Materjaliturg on sõjaga töö segamini löönud," kinnitas Fractory Eesti kaasasutaja Rein Torm eelmisel nädalal toimunud konverentsil Tark Tööstus 2022.
Metallitöösturi Radius Machiningu tegevjuht Ahti Talts rääkis, et kõige enam mõjutab praegu ettevõtet toormaterjali kiire hinnatõus. Praegu teevad materjalide tarnijaid hinnapakkumisi, mis võivad kehtida ainult tund aega või maksimaalselt ühe päeva.
ABB Eesti juhatuse liige Leho Kuusk tõdes et ABB-l on tarneahelatega samad probleemid nagu kõigil teistel elektroonikatööstuses, kuid kui komponenti pole saada, lahendab ettevõte probleemi toote ümberdisainimisega.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”