Obskuurne majandus: esimene arvutiprogramm kirjutati sadakond aastat enne arvutit
Tulemas on naistepäev. Edukas naine ei ole obskuursus, aga obskuurne on see, et me oleme kogu aeg eelduslikult pidanud arvuti, programmeerimise ja üldiselt matemaatilist maailma justkui meeste alaks.
Aga hoolimata veidrast eelarvamusest loetakse esimeseks programmeerijaks justnimelt naisterahvast ja seda lausa rohkem kui sada aastat enne päriselt toimiva arvuti ehitamist.
Kuidas peaks digitehnoloogia arengu juures käibeid ja kasumeid kasvatama paber? Tavaline printeripaber? Ega suurelt kasvatagi, nagu ka muud kontoritarbed. Klammerdajad, augustajad, muu selline pudi-padi, isegi printereid ostetakse aina vähem.
Oletame, et te hakkate klouniks: punase nina ja valge näoga. Võib-olla mõni värviline kriipsuke ja laiguke veel siia-sinna ning parukas pähe, et näeksite autentne välja?
Kuidas võisid lõhnata parfüümid Konnapoeg Koores, Koer või Piraat ning kuidas maitsenuks šokolaad nimega Odavad Preilid ja kui lõputu hulk tooteid tehti omal ajal nimega Kalev – alates lukkudest kuni seepideni välja.
“Inimesed omavad põhjalikku ülevaadet sellest, mitu sammu nad päeva jooksul on teinud ja kui palju kaloreid kulutanud – aga kui küsida pealtnäha lihtsaid küsimusi ettevõtte andmete, süsteemide ja logide kohta, siis ollakse omadega ummikus,” möönab kodumaise ettevõtte ByteLife juht Janek Gridin murelikult.